Антигероите на Мондиала
Разбира се, на върха на тази класация може да има само един отбор
Героите на първата фаза на Световното първенство са ясни - отборите, които се класираха напред, техните лидери и онези, които блестяха въпреки отпадането на страните си.
Но има и друга страна на монетата. Очакванията бяха големи към няколко звезди и тимове, които разочароваха тотално. И не само те са антигероите на груповата фаза. Един-двама съдии и едно правило също влязоха в тази категория.
Ето го "черният списък" на Дир.бг с разочарованията на първия етап от Мондиала в Русия.
Германия. И всички играчи на Германия. И селекционерът на Германия
Да, не можем да отличим някого в този колективен провал от най-висока скала на футболния Рихтер. Никой не е очаквал световният шампион да не мине групата, още повече, когато в нея са Корея, Швеция и Мексико. Няма нито една футболна сила, няма някакво страшилище - дори едно.
Германия не беше себе си и падна от Мексико и Корея без да вкара гол, докато в двубоя с шведите постигна обрат все пак с късметлийско попадение с коляно на Марко Ройс и късен шедьовър на Тони Кроос.
Разочарова Льов, който предпочете сигурното и заложи на старата гвардия, но... Хумелс и Боатенг бяха слаби. Мюлер има по 5 гола и 3 асистенции на всяко от последните две Световни първенства (10-6 общо), а сега си тръгва с две нули в тези графи.
Изобщо... голямо разочарование.
Африка
За първи път от 1982 г. нито един африкански отбор не прескочи първата фаза. Тунис, Египет и Мароко отпаднаха след първите два мача, а Нигерия и Сенегал имаха шанс до последните минути на третия. Но и те си тръгват.
Общият сбор точки - 12 за пет отбора, е също така скандално малък при таланта, който има в тези отбори.
Прогнозата на Пеле, дадена през 1990 г., че "до 20 години африкански отбор ще стане шампион на Мондиал" не се сбъдна. Като почти всяка прогноза на Пеле, между другото.
Поляците и Левандовски
Те бяха просто ужасни за гледане и справедливо вече не са на Мондиала. А звездата им Роберт Левандовски спокойно можеше да отиде някъде по плажовете във ваканция, вместо да бие път до Русия.
За капак на слабото представяне и отпадането още след втория мач, точно Левандовски изпусна златно положение малко преди края на двубоя с Япония, което класираше напред Сенегал (при 2:0). С две думи - нищо не им се получи на поляците.
Неймар, който пада твърде често
Бразилия се превръща все по-отчетливо във фаворит за титлата, но звездата на отбора е по-скоро разочароващ и на моменти дразнещ, отколкото вдъхновяващ. Неймар падна 11 пъти на земята още срещу швейцарците, като в повечето случаи нарушенията бяха съвсем "евтини".
И все пак - тук разочарованието е с отворена скоба, защото Неймар има достатъчно възможности да се превърне в звезда на турнира. Бразилия е в елиминациите, за разлика от предишните изброени.
Аржентина с хаотичната си игра, както и треньорът-директор на водопад
Като цяло Аржентина играе слаб и хаотичен футбол, но преодоля кризата и голямото треперене. Така че - да внимаваме какво може да се случи тепърва, вече с по-спокойни и уверени Меси, Агуеро, Дибала и Игуаин.
Треньорът Сампаоли също разочарова и не е ясно каква изобщо е ролята му.
Снимка: Getty Images/Guliver PhotosПроблемът е, че треньорът Хорхе Сампаоли съвсем загуби авторитет и самочувствие от всичко, което се случи и изписа.
А без треньор...
Франция - Дания: Просто без коментар
Англия - Белгия опита да го догони, но поне падна гол, имаше и други положения.
Французите и датчаните сътвориха едно голямо нищо, 90 минути тичане в умерено темпо, за да се вземе необходимата и на двата отбора точка.
Жерар Пике
Проблемите му с испанския екип тръгнаха още от освиркванията, които получи на домакинските мачове в квалификациите. Не крие самосъзнание на каталунец, открито подкрепя референдума за независимост, а феновете не харесват това. Поне - не и тези извън Барселона.
Но на Мондиала е някак разпилян и разсеян, направи груби грешки във всички мачове от групата и като по чудо не бе изгонен срещу Мароко още в първите минути за глупаво влизане с двата крака.
Няколко съдии, особено този странен германец Феликс Брих
"Не стига, че отборът ни играе ужасно, а и най-слабият съдия на турнира е германец", написа немски сайт за представянето на Феликс Брих в мача Швейцария - Сърбия (2:1). Ненужни картони (общо 5), накъсване на играта, намеса в ситуации, които не изискват такава... И накрая - неспособност да види дузпа, която целият свят видя.
Нарушението срещу Александър Митрович бе очевадно, извършено от двама швейцарци едновременно. И то - при 1:1. Сърбите можеше още да са на Световното, ако не беше тази груба грешка на рефера Брих.