Не е случайно, че дълго време хората масово не вярваха в това доколко сериозен претендент за титлата е Арсенал. Но също така не е случайно, че вече никой не се съмнява - "артилеристите" са не само способни да станат шампиони на Англия този сезон, но и вече са фаворит да го направят. Те го доказаха по единствения начин, по който можеш да опровергаеш скептиците - на терена.

Да започнем със ситуацията към момента.

Арсенал е първи с 60 точки, като само три пъти в историята на Висшата лига (от 1993-а насам) се е случвало отбор да има толкова на този етап от сезона. Водачът е с 25 изиграни мача. Вторият Манчестър Сити има 58 точки, но е с мач повече (26). Третият Манчестър Юнайтед има 49 точки и е с мач по-малко от Арсенал (24).

С темповете, с които се движи до момента, тимът на Микаел Артета ще завърши с 91 или 92 точки. Най-доброто, което може да направи Сити при оставащи 12 мача, е да събере 94. И то при условие, че е 12 от 12, без грешка.

Защо хората не вярваха дълго в Арсенал?

Защото от 19 години този отбор не е бил шампион. И защото в последните поне 10 му излезе име, репутации или етикет - както искате, на тим, огъващ се под напрежение и неспособен да влезе в битка с водещите състави. Само припомняме - Арсенал нямаше победа като гост на никой от тимовете в топ 6 (двата от Манчестър, Ливърпул, Челси и Тотнъм) в продължение на близо 7 години, докато не победи през 2020-а на "Олд Трафорд" с 1:0 Юнайтед. При Артета.

Припомняме също, че след второто място през 2016-а, когато бе изпуснат шанс за титлата и тя отиде в Лестър, Арсенал завършваше пети, шести, пети, осми, осми и пети в следващите сезони до този. Нито едно участие в Шампионската лига и класиране в четворката.

Но ето, че този "неконкурентен и огъващ се" тим е променен. През този сезон никой не е спечелил повече точки от позиция да изостава в резултата - вече са 15 след съботния мач с Борнемут. В него гостите поведоха с 2:0 в средата на второто полувреме, но лидерът обърна до 3:2 с гол на Рис Нелсън в 7-ата минута на добавеното време.

Това е трети победен гол в или след 90-ата минута само за 40 дни. На 22 януари Юнайтед бе надигран с 3:2, като Еди Нкетия вкара в последните секунди на последната минута от редовното време. На 18 февруари Арсенал изостана с 1:2 като гост на Вила, изравни 20-ина минути преди края, а два гола в добавеното време - на Жоржиньо и Мартинели, донесоха успех с 4:2. Сега и победният удар на Нелсън.

Забравете и за проблемите срещу топ отборите. Две над Тотнъм в най-голямото за отбора дерби (3:1 и 2:0), една над Юнайтед (3:2), една над Ливърпул със същия резултат у дома, една над Челси (1:0 навън).

Остават, разбира се, още много тестове - цели 13 мача. Но най-важните, а именно за характера на отбора, са преминати. И е победен най-големия враг - съмнението в силите и възможностите - у свои и чужди. Веднага добавяме, че срещу могъщ съперник като Сити, това понякога не стига, доказано е с годините.