Арсенал победи Ливърпул с 3:2 на "Емирейтс" в голямото дерби от деветия кръг на английската Висша лига и се върна на върха в класиране, задминавайки Манчестър Сити.

Двубоят предложи интересна тактическа битка между Микел Артета и Юрген Клоп, която беше украсена с пет попадения. "Артилеристите" на два пъти повеждаха и бяха изравнявани преди да стигнат до победен гол от дузпа в 76-ата минута. Реализира я Букайо Сака.

Това е осма победа за лондончани в първите им девет мача, а тя е още по-значима, защото е първа срещу Ливърпул след осем поредни двубоя, които завършваха наравно или в полза на мърсисайдци в редовното време. За "топчиите" това е втори пореден успех в голямо дерби след този над Тотнъм през миналата седмица.

Ливърпул отново показа много проблеми в защита и записа трети пореден мач без победа след поредните равенства срещу Евертън (0:0) и Брайтън (3:3). По този начин тимът на Клоп е на незавидната девета позиция с 11 точки след само две победи от началото на сезона.

"Артилеристите" започнаха мача вихрено и вкараха топката във вратата още в 58-ата секунда след перфектна атака, която завърши с пас на Мартин Йодегор към Габриел Мартинели и точен удар на бразилеца.

В 14-ата минута Ливърпул имаше претенции за дузпа, когато Габриел Магаляеш игра с ръка след опит за подаване на Диого Жота. Съдията обаче прецени, че няма основания за наказателен удар.

Ливърпул постепенно взе инициативата и стигна до опасни ситуации - първо Уилям Салиба бе близо да си отбележи автогол, а след това Мохамед Салах не реализира.

В 34-ата минута все пак резултатът бе изравнен. Дълъг пас стигна към Луис Диас, който надбяга защитата, за да последва успоредно на вратата подаване към Дарвин Нунес и гол на уругваеца от лесна позиция - 1:1. Десетина минути след това Диас трябваше да напусне терена принудително и на негово място влезе Роберто Фирмино.

Арсенал изигра много силни финални минути на първото полувреме и заслужено стигна до втори гол. Габриел Мартинели се подигра със защитата на съперника преди да подаде на Букайо Сака, който вкара почти на празна врата.

"Артилеристите" започнаха силно и втората част, но бяха наказани в 53-ата минута. Джордан Хендерсън подаде към Диого Жота, който веднага вдигна глава и видя тръгването на Фирмино преди да го изведе. Последва перфектен диагонален удар по земя за 2:2. Това бе шести гол за Фирмино в последните седем шампионатни мача и общо 10-и в кариерата му срещу Арсенал.

След 70-ата минута Арсенал направи страховит натиск с няколко прострелни центрирания и стигна до дузпа при едно от тях. Тиаго Алкантара изрита в крака Габриел Жезус, а от бялата точка в Букайо Сака направи резултата 3:2.

В края на мача съдията Майкъл Оливър даде петминутно продължение, което се увеличи заради прекъсвания и сдърпвания между играчите, но Ливърпул така и не успя да застраши вратаря Аарън Рамсдейл.