България беше само на няколко секунди от историческа победа над Сърбия във футбола, но гол в 96-ата минута донесе точка за гостите в Разград и равенство 1:1.

Нашите изиграха коренно различен мач от този срещу Литва, в който определено разочароваха, но за съжаление не успяха да устискат до края и да вземат първи успех срещу този съперник от 20 години.

България поведе в резултата в самото начало на второто полувреме с гол на Кирил Десподов, направи пропуски чрез Георги Русев и Филип Кръстев, който удари греда, а сърбите бяха неузнаваемо слаби в атака. Въпреки това стигнаха до изравнително попадение с последния удар в мача, дело на Данко Лазович.

Болезненият резултат означава, че оставаме без успех в квалифиакциите за Евро 2024, като сме вече четвърти в групата с две точки. Сърбия и Унгария са на върха с по 7, след като днес унгарците очаквано победиха Лита в с 2:0.

Снимка: БТА

Евентуална победа за нашия отбор нямаше да промени особено шансовете ни за класиране на Европейското, но щеше да донесе самочувствие за следващите мачове. Двубоят беше важен и за селекционера Младен Кръстаич, който бе близо до това да накаже родината си и отбора, от който беше отстранен след Мондиал 2018. Все пак хубавото е, че играчите ни показа желание и максимално себераздаване, каквото се вижда рядко от тях през последните години.

Първата опасност пред двете врати бе след корнер на сърбите в шестата минута, при който бранителят на Фиорентина Никола Миленкович игра с глава и топката мина стряскащо пред далечната греда.

Сърбите категорично взеха инициативата, но в първата половина на първата част се затрудняваха да създадат опасности пред Иван Дюлгеров. На няколко пъти получиха топката на фланга и опитаха остри центрирания, но без резултат.

Първият шут от български футболист дойде след половин час игра, когато след рикошет Ивайло Чочев получи възможност, но стреля твърде високо. Въпреки всичко нашите опитваха да атакуват и не играха глуха защита.

Това се потвърди в 31-ата минута, когато Георги Русев бе изведен перфектно от Кирил Десподов, но изпусна сам срещу вратаря, въпреки че имаше много време да се подготви за удара.

Снимка: БТА

В 38-ата минута Сърбия получи най-добрия си шанс от началото на мача, когато Йовелич спря топката с гръб към вратата и подаде на Саша Лукич, но последва много неточен удар от изгодна позиция.

България започна вдъхновено второто полувреме и вкара още в първата си атака. След дълго центриране топката бе изчистена, но стигна до Виктор Попов. Той намери Чочев, а играчът на ЦСКА 1948 отклони към Десподов, който наказа Милинкович-Савич с удар по земя.

След попадението България направи няколко хубави контраатаки и стигна до нарушения пред наказателното поле на съперника. След едно такова Ивайло Чочев стреля опасно с глава на близката греда, но топката прелетя до вратата.

Снимка: БТА

В 68-ата минута бяхме на сантиметри от второ попадение, когато резервата Филип Кръстев проби в наказателното поле и стреля фалцово към горния ляв ъгъл, но гредата го спря за страхотен гол.

Сърбите ни натикаха в наказателното поле в следващите минути, но така и не успяваха да създадат нещо кой знае колко значимо. Освен това играта се накъса от множеството смени и нарушения.

В 89-ата минута Сърбия изпусна своя златен шанс да изравни резултата. След атака от ляво топката бе подадена към Йовелич, който стреля към ъгъла, но Илия Груев направи супер намеса, за да предотврати сигурен гол. Във втората минута Йовелич имаше още един шанс, но този път Дюлгеров отрази удара му.

В последната минута на редовното време България загуби аванса си след красив удар от воле на резервата Данко Лазович.

БЪЛГАРИЯ: 12. Дюлгеров, 23. Антов, 15. Христов, 4. Груев, 6. Попов, 22. Петков, 18. Чочев, 8. Краев, 16. Илиев, 10. Русев, 11. Десподов

СЪРБИЯ: 23. В. Милинкович-Савич, 2. Павлович, 8. Гудел, 4. Миленкович, 11. Костич, 6. Максимович, 7. Лукович, 14. Живкович, 20. С. Милинкович-Савич, 10. Тадич, 9. Йовелич