Българските отбори в Европа: Какво ги очаква и кои са евентуалните противници?
Имаме Лудогорец в Шампионска лига и три отбора в Лига на конференциите
Плейофната фаза на родната Първа лига, а това беляза и краят на всички останали първенства в Европа, където подобно на България, остана само някой бараж за доиграване в следващите дни.
У нас има да се решава кой ще играе в Европа с мача между Ботев (Пловдив) и Берое (събота), както и кой ще е последният участник в Първа лига през следващия сезон с баража между Ботев (Враца) и Етър.
С приключването на европейските шампионати вече е ясна и пълната картина за евротурнирите, които не са толкова далеч. Жребият за първите кръгове е след по-малко от месец.
За 11 поредна година в Шампионска лига ще ни представлява Лудогорец, а пък ЦСКА, Левски, както и победителят от баража между Ботев и Берое, ще играят в Лигата на конференциите.
А ето какво очаква всеки от евроучастниците ни:
Шампионска лига
Там Лудогорец започва от първия кръг, жребият за който е на 14 юни, а мачовете ще се изиграят на 5/6 юли и 12/13 юли. Ако разградчани искат да достигнат заветните групи на турнира, каквато безспорно ще е целта, те ще трябва да отстранят четири съперника. Изключителна трудна задача, защото всеки от тези четири съперника е шампион на страната си.
Общо взето пресявките в турнира на богатите са толкова жестоки за по-скромните страни, че от шампионите на 42 държави, само четири ще намерят място в групите на надпреварата. Тук говорим за първенците на първенствата на Турция, Дания, Швейцария, Гърция, Чехия и още доста шампионати, които на теория са по-силни от българския.
Позитивната новина за Лудогорец е, че солидният коефициент на тима го праща сред поставените в първите два кръга, което би трябвало да осигури скромни съперници, като особено това важи за първия рунд. Там пред Лудогорец има 15 възможности, като само една от тях изглежда кошмарна. Това е шампионът на Полша - Лех (Познан).
Иначе останалите възможности са все тимове с доста по-скромни възможности от разградчани като Жрински (Босна), Линфийлд (Северна Ирландия), Шахтьор (Беларус), Сутиеска (Черна гора), Клаксвик (Фарьорски острови), Шкупи (Северна Македония) и още подобни отбори.
В това число са първенците на Латвия, Казахстан, Латвия, Албания, Грузия, Косово, Исландия, Малта и Армения.
Във втория кръг Лудоогрец също ще бъде поставен, но там вече сред възможните противници се появяват и тимове като швейцарския първенец Цюрих, словенският Марибор, словашкият Слован и израелският Макаби (Хайфа).
Разбира се, че и в този кръг ще има потенциално по-скромни противници, като шампионите на Уелс, Люксембург, Литва, Гибралтар и Ейре.
Трудното идва от третия кръг, където Лудогорец няма да е поставен, а тогава георграфията на възможните съперници коренно се променя и се появяват тимове като Олимпиакос, Динамо (Загреб), Цървена Звезда и Вктория (Пилзен).
Преди година видяхме как Лудогорец вече се справи с тим като Олимпиакос, за да достигне до плейофите, които са пследната крачка преди групите на Шампионска лига, а там ги спря шведският Малмьо. Там шведите също ще са потенциален противник, ако разбира се достигната тази фаза. Там ще е и датският Копенхаген, както и вече изброените тимове от третия кръг.
Общо взето задачата изглежда ужасяващо трудно, но едва ли някой си е мислел, че да се класираш в групите на Шампионска лига е лека задача.
Поне хубавата новина за Лудогорец е, че елиминирането на два съперника осигурява минимум участие в групите на Лига на конференциите. Новият формат на евротурнирите е направен така, че шампионите получават по няколко възможности за футбол до Коледа, а когато имаш и добър коефициент, това се оказва не толкова трудна задача.
Лига на конференциите
Тук България ще има три представителя, които започват от втория кръг на турнира, а за достигане до групите те трябва да елиминират три противника. ЦСКА вече има солиден коефициент заради последните си две европейски участия, докат Левски и победителят от баража, независимо дали е Ботев или Берое, няма как да се похвалят с подобно нещо.
Коефициентът на "червените" означава, че те ще са поставени както във втория, така и в третия кръг на турнира. Във втория, жребият за който е на 15 юни, а мачовете на 21 и 28 юли, има доста наглед леки противници. Но и няколко опасни отбора. Такива например са шведските АИК и Юргорден, кипърският Арис (Лимасол), беларуският Динамо (Минск), както и представители на Унгария, Полша и Румъния. Все евроучастници от първенства на нашето ниво.
Разбира се, пред ЦСКА ще има и далеч по-приятни опции като представители на Малта, Армения, Северна Македония, Исландия и още страни, които не би трябвало да са проблем за "червените". В третия кръг страни тип "джуджета" няма да има, или поне те ще са малко - само тези, които сензационно са достигнали там.
Това означава, че макар и от ролята на поставен, сред възможните съперници на ЦСКА може да са добре познатият хърватски Осиек, гръцкият гранд Панатинайкос, швейцарският Лугано, както и отбори от Украйна, Словакия, Сърбия и Шотландия.
В плейофите няма вариант, при който ЦСКА да е сред поставените. Там ще бъдат отбори като Виляреал, Уест Хем, Фиорентина, Кьолн и Ница, но все пак и доста друг по-преодолими тимове. Но през май за тази фаза е прекалено рано да се правят сметки.
И докато ЦСКА има своите надежди заради добрия си коефициент, доста по-сложна изглежда задачата на Левски и победителят от баража, които още във втория кръг са непоставени.
Това може още в първия мач да ги изправи срещу тимове като Базел, Йънг Бойс, ПАОК, Арис, Славия и Спарта (Прага), Астана, Стяуа, БАТЕ Борисов, Антверп, Макаби (Тел Авив), Истанбул ББ, Мьолде и АПОЕЛ (Никозия). Все отбори, отстраняването на които би бил подвиг, съизмерим с чудо.
Разбира се, все пак наличието сред поставените на тимове като Судува (Литва), Флора (Естония), Фола Еш (Люксембург), Будучност (Черна гора) и КуПС (Финландия) дава шанс на отборите ни и за благоприятен жребий.
При Левски и Ботев/Берое ситуацията в следващите кръгове става доста неясна, защото както знаем, жребиите за тези кръгове се провеждат още преди да са изиграни мачовете от предния кръг. Това означава, че отборът с по-нисък коефициент взима този на противника си. Така например Левски може да се окаже поставен във всеки един следващ кръг до края. Може и да е непоставен, като съперникът му е по-скромен.
С изключение на Лудогорец, където групова фаза в един от трите турнира изглежда задача минимум, то за останалите ни участници достигането на групите изглежда много трудно, почти непосилно.
Но пък ЦСКА против всички очаквания го направи преди два сезона в Лига Европа. А в Европа понякога освен добра игра е нужна и доза късмет при жребия, и такъв в мачовете, а когато пъзелът се нареди, се получава един незабравим сезон.