Барселона почти сигурно ще е новият шампион на испанския футбол.

Това стана ясно след драматично Ел Класико на "Камп Ноу", в което Реал Мадрид натисна спусъка, но изпусна и загуби с 1:2 от големия съперник.

Каталунците за трети път през сезона спечелиха най-голямото дерби на футболна Европа, след като го направиха във финала за Суперкупата и в първия полуфинал за Купата на Краля.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ МАЧА ТУК >>>

Снимка: AP/БТА

Гол в 92-ата минута на халфа Франк Кесие донесе успеха за отбора на Шави и така той отвори пропаст от 12 точки между двата клуба на върха в класирането след 26 кръга и оставащи 12.

Ел Класико предложи поредния си блестящ епизод със страхотно надлъгване между двамата специалисти. Реал поведе рано след автогол на Роналд Араухо, а в края на полувремето Барса изравни чрез Сержи Роберто. Малко преди края попадение на Марко Асенсио бе отменено с ВАР заради засада, а в последните секунди Кесие се превърна в големия герой на "Камп Ноу".

Барса докосва първата титла след тригодишна суша, като продължава да печели по шампионски - с по един гол, понякога измъчено, но и с много класа.

Днес началото донесе късмет за Реал, като в деветата минута един от марковите пробиви на Винисиус донесе до центриране, което рикошира в главата на Роналд Араухо и траектория, която не остави шанс на иначе както винаги сигурния Марк-Андре Тер Щеген - 1:0. Преди това обаче Барса имаше не лош шанс пред Рафиня, чийто удар с глава бе спасен от Тибо Куртоа. В 34-ата минута белгийският страж отново отчая Рафиня след силен удар, който бе отразен с едната ръка.

Все пак късметът се усмихна и на каталунците в последната минута на полувремето. След няколко рикошета в наказателното поле топката стигна до Роберто и той стреля в ъгъла за 1:1.

През втората част и двата отбора продължиха да са опасни - Реал нямаше избор, защото търсеше задължителна победа, а Барса се възползваше от контраатаките.

Удар на Левандовски мина встрани в 59-ата минута, а на другата врата Родриго не се възползва от грешка в отбраната.

После Лева изпусна и със странична ножица преди Реал да вкара топката във вратата в 81-ата минута. Случи се след перфектна атака и асистенция от Дани Карвахал към Асенсио. Голът на крилото обаче бе отменен след много тънка, но видима с ВАР засада.

В последните минути Реал се хвърли в атака и бе хванат неподготвен в 92-ата. Супер пас с пета на Левандовски към Балде бе последван от центриране по земя към непокрития Кесие и бившият играч на Милан наказа смъртоносно гостите.

Това е първият му гол с екипа на каталунците, и то в какъв момент!