Барселона триумфира в турнира за Суперкупата на Испания, след като разгроми големия враг Реал Мадрид с 3:1 във финала, който се игра в Саудитска Арабия.

Това е 14-а Суперкупа в историята на каталунците и първа от 2018-а, като те вече водят с две на "белия балет" в тази класация. Трофеят е още по-специален за "блаугранас", тъй като е първи за наставника Шави, откакто той пое тима през ноември 2021 година.

Барса и Реал стигнаха до финала след победи с дузпи, но в решаващия мач каталунците бяха много по-добри, като головете реализираха Гави, Роберт Левандовски и Педри преди в края Бензема да отбележи. Триумфът наподобяваше този на "Сантяго Бернабеу" през тази година, когато гостите биха с 4:0. Младата селекция на Шави игра и днес с много настроение, докато хората на Карло Анчелоти изглеждаха летаргични и направиха твърде много грешки. За италианския спец това беше първа загуба във финал с един мач от 2010 година.

Победата за каталунците идва във важен психологически момент, когато те успяха да вземат минимална преднина и в първенството. Битката там обещава да е изключително интересна, а Шави ще се надява трофеят да донесе допълнителна инерция.

Срещата беше много открита още от първите си минути. В осмата Роналд Араухо бе близо до това да открие резултата, като се размина на сантиметри от топката на далечната греда след центриране от фаул. Малко след това и Левандовски пропусна след подаване на Гави.

В 14-ата минута и гредата помогна на Реал след супер намеса на Тибо Куртоа при удар на Левандовски.

Най-добрият шанс за Реал се откри в 20-ата минута. Тогава Карим Бензема отправи силен удар с глава от чиста позиция, но топката мина встрани.

Барса играеше по-добре и заслужено поведе в 33-ата минута. Антонио Рюдигер даде спорен пас към Едуардо Камавинга. Серхио Бускетс отне и се разви бърза атака, при която Левандовски изведе Гави и той не пропусна сам срещу Куртоа, реализирайки с левия крак. Той стана най-младият играч, който бележи във финал за Суперкупата на Испания.

Добрата му игра си пролича и минута преди края на първото полувреме. Испанският национал бе изведен от Френки де Йонг и даде перфектна асистенция за Левандовски, който вкара от още по-лесна позиция за 2:0.

Барса играеше брилянтно и тенденцията се запази за началото на второто полувреме.В 53-ата минута Тибо Куртоа направи супер спасяване след шанс за Осман Дембеле, който не успя да го преодолее. Само секунди по-късно белгийският страж отново се прояви, този път след шут на Левандовски.

Реал беше разкъсван и в 69-ата минута младежите на Барса оформиха третия гол. Още един спорен пас от Реал доведе до владение на Левандовски, който подаде на Гави. Младокът пък центрира за Педри и на далечната греда 20-годишният испанец също се записа сред голмайсторите.

Марк-Андре Тер-Щеген нямаше много трудна работа на вратата на каталунците, но в 79-ата минута показа, че е нащрек със спасяване след силен удар на Родриго.

В последните минути Реал опита да застраши стража с няколко удара на Бензема, като това даде резултат в триминутното продължение. Тогава първият шут на Карим беше спасен, но при добавката нямаше какво да го спре.