Арсенал спечели яростното дерби на Северен Лондон, като надви Тотнъм на "Тотнъм Хотспър Стейдиъм" с 2:0 в 19-ия кръг на Висшата лига.

Отборът на Микел Артета за първи път спечели на новия стадион на "шпорите" след откриването му през 2019-а, като до момента имаше три поредни загуби там.

"Червеният" представител на Северен Лондон продължава да играе великолепно през този сезон и вече има осем точки преднина на върха в класирането - 47 точки срещу 39 на Манчестър Сити, който вчера загуби дербито с Юнайтед на "Олд Трафорд".

Днес до голяма степен срещата бе решена от двамата вратари. Юго Лорис направи ужасяваща грешка, за да даде аванс на "артилеристите", а на другата врата Аарън Рамсдел се прояви с три фантастични спасявания.

Поражението оставя Тотнъм с 33 точки на петата позиция, което е с пет по-малко при изигран мач повече спрямо четвъртия Манчестър Юнайтед.

"Артилеристите" "награбиха" своя съперник още от първите минути и го притиснаха около наказателното му поле. Натискът даде резултат още в 14-ата минута, когато резултатът беше открит. Букайо Сака проби през десния фланг, финтира защитник и стреля силно от малък ъгъл. Капитанът на домакините Юго Лорис направи ужасяваща намеса, като топката мина между ръцете му и влетя във вратата. Попадението бе записано като негов автогол.

Въпреки надмощието на Арсенал, Тотнъм имаше златен шанс да изравни малко по-късно. Хюн-Мин Сон се оказа сам срещу вратаря и стреля по земя, но Аарън Рамсдел направи класно спасяване.

След това Арсенал бе близо да стигне до втори гол на два пъти. Първо Лорис спаси далечен удар на Мартин Йодегор, а малко след това Томас Партей разтресе вратата със страховит удар от дистанция, който срещна страничната греда.

Арсенал обаче логично стигна до втория си гол в 36-ата минута. Йодегор отново пробва късмета си от дистанция и този път Лорис нямаше шанс, тъй като топката бе пратена прецизно в долния ляв ъгъл - 2:0.

"Шпорите" започнаха вдъхновено втората част и първият шанс пред Хари Кейн се откри в 50-ата минута. Той получи пас от Деян Кулушевски и стреля в далечния ъгъл, но Рамсдейл отново се намеси по прекрасен начин. Страхотната игра на стража продължи и две минути по-късно той по чудо отрази с крак дддудар на Райън Сесеньон.

В 70-ата минута хората на Артета можеха да решат всичко, но този път и Лорис се прояви в ситуация един срещу един с Еди Нкетия.

До края на мача Тотнъм опита да направи нещо, но резервата Ричарлисон и Хюн-Мин Сон направиха пропуски, като бавно и сигурно надеждата на феновете по трибуните угасна.