Френският гранд ПСЖ е с единия крак в четвъртфиналите на Шампионска лига, след като успя да вземе домакинството си на Реал Сосиедад с 2:0 в мач №1 от осминафиналите.

Парижани са с две поредни отпадания на настоящата фаза - от Реал Мадрид и Байерн в последните сезони, но сега са напът да прекъснат тази негативна серия.

Голове на Килиан Мбапе и Брадли Бартола през второто полувреме решиха мача в полза на тима на Луис Енрике и те ще играят с нужното спокойствие в Сан Себастиан на реванша на 5 март.

За баските вероятно ще се повтори историята от последното им и дебютно участие в Шампионска лига през 2004 година, когато отново отпаднаха на осминафинал срещу френски отбор, тогава Лион. Тимът на Иманол Агуасил показа вдъхновение през първата част и имаше шансове да поведе, но липсата на късмет и неопитността си казаха думата.

Първият изгоден шанс се откри пред парижани и суперзвездата им Килиан Мбапе в шестата минута. Той отправи много хубав и силен диагонален изстрел по земя, но вратарят Алекс Ремиро се намеси блестящо с лявата ръка.

След 15-ата минута и испанците погледнаха по-смело напред, като техничният японец Такефуса Кубо направи хубава атака от дясно и отправи удар по земя, но покрай вратата.

Снимка: AP/БТА

Баските завършиха първото полувреме много силно и се разминаха на сантиметри с гол в края му. Далечен силен удар на Микел Мерино срещна напречната греда.

ПСЖ разчиташе основно на индивидуалната класа на Мбапе и това все пак даде резултат в 58-ата минута. След изпълнение на ъглов удар от Осман Дембеле, топката беше отклонена от Маркиньос на далечната греда, а там френският нападател хвана топката от воле и я вкара от непосредствена близост за 1:0. Изпълнението не бе лесно, тъй като трябваше да покажа много бърза реакция.

Попадението вдъхнови още повече парижани и в 63-ата минута Мбапе отправи много страховит изстрел, който бе отразен от Ремиро, като топката срещна и напречната греда.

Играта на домакините ставаше все по-добра и в 70-ата минута те поведоха с 2:0. Бързоногият преодоля защитник на висока скорост и след това прати топката между краката на Ремиро. Секунди след това голмайсторът бе заменен от Марко Асенсио.

Самият испанец и Рандал Коло Муани в края имаха шансове да покачат разликата с още един гол, но направиха пропуски. Напрежение имаше и пред вратата на ПСЖ след едно разбъркване, но като цяло отбраната на Енрике бе солидна.

ПСЖ: Донарума, Хакими, Маркиньос, Данило, Бералдо, Заир-Емери, Руис, Витиня, Дембеле, Мбапе, Баркола

Реал Сосиедад: Ремиро, Галан, Льо Норман, Субелдия, Траоре, Мерино, Субименди, Мендес, Баренечеа, Силва, Кубо.