Лацио се възползва от лошата форма на Байерн (Мюнхен) и изненадващо го победи с 1:0 в Рим в първия осминафинален мач от Шампионска лига между двата колоса.

"Орлите" на Маурицио Сари стигнаха до успеха чрез гол от дузпа на капитана Чиро Имобиле през второто полувреме в ситуация, в която баварците останаха с човек по-малко заради червен картон на Дайо Упамекано.

Тимът на Томас Тухел изигра още един слаб мач, след като загуби инициативата и в Бундеслигата при тежката загуба от Байер Леверкузен в последния кръг.

Днес германският хегемон също беше в ролята на фаворит, но не я оправда, въпреки че изигра силно първо полувреме. В него не успя да вкара гол, а конкретната ситуация във второто реши всичко. Така на реванша ще трябва да вади кестените от огъня, което може да се окаже тежка задача. Показателно е, че Байерн нямаше загубен осминафинален мач от 2019 година, когато бе отстранен от Ливърпул, а днешната среща наруши тенденцията.

Лацио, който далеч не се представя силно в Серия "А", има повод да мечтае за първи четвъртфинал от 2000 година. Трябва обаче да се припомни, че през 2021-а на тази фаза "орлите" бяха разгромени от баварския гранд с общ резултат 2:6.

От първите минути си пролича ясно, че Байерн е по-склонният тим да атакува и на няколко пъти беше създадено напрежение пред противниковата врата.

Лацио след това живна и в 22-ата минута имаше не лош шанс за попадение, когато Луис Алберто пробва късмета си с далечен удар, прелетял над напречната греда на Мануел Нойер.

В 32-ата минута гостите направиха много любопитно късо изпълнение на пряк свободен удар, което завърши със силен шут на Лерой Сане на сантиметри от вратата. Ако ударът бе точен, вратарят нямаше как да реагира.

В 40-ата пък баварците направиха великолепно разиграване в наказателното поле на противникова, с което матираха цялата защита, но завършекът на Джамал Мусиала пропиля всички усилия. Ударът му бе твърде висок.

"Римските орли" започнаха много вдъхновено втората част и получиха най-чистия шанс от началото на мача. Дълъг пас на Алберто стигна до Густав Исаксен и датчанинът се оказа сам срещу вратаря, но Мануел Нойер отрази удара по земя, за да опази нулевото равенство.

Ключовата ситуация в двубоя дойде в 66-ата минута, когато Чиро Имобиле навърза цялата защита на Байерн и успя да добута топката до Исаксен, а неговият удар бе блокиран, но лоша намеса на Упамекано доведе до дузпа. Бранителят беше изгонен директно, тъй като влизането бе опасно и с бутоните. От бялата точка голаджията Имобиле не сбърка и изведе своите напред.

Лацио показа спокойствие до края на мача, като дори можеше да вкара втори гол в края на редовното време. Тогава Алберто получи топката на добра позиция, но в последния момент ударът му бе блокиран.

Лацио: 94. Проведел, 77. Марушич, 34. Гила, 13. Романьоли, 23. Хисай, 8. Гендузи, 32. Каталди, 10. Алберто, 18. Исаксен, 17. Имобиле, 7. Андерсон

Байерн (Мюнхен): 1. Нойер, Мазрауи, 2. Упамекано, 3. Мин - Жае, 22. Герейро, 6. Кимих, 8. Горетцка, 10. Сане, 25. Мюлер, 42. Мусиала, 9. Кейн.