Националният футболен тим на Чехия спази традицията и се класира за осмото поредно Европейско първенство в самостоятелната история на страната.

От 1996-а, когато за първи път Чехия участва в европейски квалификации след ерата Чехословакия, страната не е пропускала шампионат на Стария континент, като традицията ще продължи и в Германия следващото лято.

Класирането стана факт след домакински успех с 3:0 над Молдова в последен мач от група "E" на квалификациите.

Преди началото на двубоя в Оломуц, Чехия имаше 12 точки, а Молдова 10, което означаваше, че сензационна победа на гостите може да доведе до шокиращото им класиране на Евро 2024.

Чехия обаче не допусна сензация, като още в 14-ата минута Давид Доудера успя да открие.

По-добрата игра на домакините продължи през цялата първа част, а нещата добиха отчайващ за молдовците вид, когато в 55-ата минута Владислав Бабохло си изкара втори жълт картон и остави тима си с човек по-малко.

А ако търсенето на обрат с 10 души изглеждаше почти невъзможна задача, то интригата тотално се изпари в 72-ата минута, когато Томаш Чори вкара за 2:0, а това вече означаваше, че Чехия отива на Евро 2024.

Снимка: АР/БТА

Чехите все пак вкараха и терти гол, когато в предпоследната 89-ата минута, звездата на тима Томаш Сучек се разписа за класическата победа, която не остави никакво съмнение кой измежду двата състава заслужава да бъде на шампионата на Стария континент.

По същото време вече класиралият се тим на Албания направи домакинско 0:0 с Фарьорските острови и се отдаде на заслужени празненства със спечеленото първо място, докато Чехия зае втората позиция.

От тази група третият Полша ще има своя шанс чрез баражите, докато мечтата на Молдова в най-силните за страната квалификации угасна, а последния тим в лицето на Фарьорските острови завършва кампанията с едва две точки.