Късметът, един голям вратар с прочута фамилия и миг на гениалност отчаяха вдъхновен тим на Перу в първия му мач на Световни финали от 36 години.

Дания спечели срещу южноамериканците с 1:0 в Саранск в мач от група С, където по-рано днес Франция трудно пречупи Австралия с 2:1.

Юсуф Поулсен вкара единствения гол в 59-ата минута, след като композиторът на красотата в датската музика Кристиан Ериксен измисли страхотна атака и го изведе сам на голова позиция.

Това бе и едно от само двете удобни положения за европейския отбор, докато перуанците изпуснаха поне половин дузина.

Снимки: Getty Images

Върхът бе в 44-ата минута, когато плеймейкърът Кристиан Куева бе съборен в наказателното поле, след намеса на видеореферите бе отсъдена дузпа и самият Куева застана зад топката.

Но стреля много високо над вратата.

След секунди полувремето завърши и перуанците успокояваха разплакания си съотборник.

В игра се появи и капитанът Паоло Гереро, наказан за употреба на кокаин и реабилитиран да играе на Световното дни преди старта. Деветката изпусна две ситуации, нямаше късмет, ударите му минаваха на сантиметри встрани...

А когато някой от Перу намираше вратата, там бе Каспер Шмайхел. Вратарят спаси всичко и счупи рекорда за най-много поредни минути без допуснат гол на датската врата - вече 540.

Досега постижението бе 470 минути и принадлежеше на баща му Петер Шмайхел!

Дания удържа, спечели и отнесе точките, а перуанците ще се чудят как изпуснаха поне една от тях, въпреки че играха силно при повторния си дебют на Мондиал - за първи път от 1982 г.