13-ият ден на световното първенство в Катар бе последният от груповата фаза на турнира и даде окончателните отговори на въпроса как ще изглежда схемата на осминафиналите.

Той се оказа най-фатален за отборите на Уругвай и Сърбия, които имаха възможности при победи да продължат напред. Урусите постигнаха пирова такава, докато западните ни съседи бяха надиграни от Швейцария. С осминафинал се размина и отбора на Камерун, който постигна паметен успех в историята си.

Но по ред на номерата.

Ранните мачове от 17 часа трябваше да донесат развръзката в Група "G", където Португалия вече си беше осигурила първото място с две победи. Битката за второто беше между Гана, Уругвай и Южна Корея.

Очакваната футболна битка между африканците и южноамериканците, която беше по-специална заради драматичния им елиминационен мач преди 12 години, се състоя.

Андре Аю изпусна дузпа в 21-ата минута, което допълнително амбицира уругвайците и те стигнаха до два гола преди почивката. Техен автор бе Джорджиан де Араскаета. Двубоят беше изпълнен с много спорни съдийски решения най-вече в ущърб на първия световен шампион.

"Урусите" гледаха смело към осминафиналите, но се оказа, че им трябва още един гол заради развръзката в другия мач. Там Португалия започна вихрено срещу Южна Корея и поведе още в петата минута с попадение на Рикардо Орта. Южна Корея не игра лошо през първата част и успя да изравни след статично положение и гол на Куон Кюн-уон. Португалия направи пропуски и съжали, тъй като в 91-ата минута Хюн-Мин Сон даде супер асистенция за Хуан Хи-чан, за да може той да прати съотборниците и сънародниците си в екстаз.

Южна Корея се класира втори в групата само заради повечето си вкарани голове от Уругвай и ще играе с победителя в другата група Бразилия.

Другата футболна битка беше в един от късните мачове - този между Сърбия и Швейцария.

Двата тима имат своята яростна история и макар да отричаха, че всичко е забравено, далеч не беше така. Мачът се превърна в спектакъл, а само победа устройваше западните ни съседи. Те изостанаха в резултата след гол на Джердан Шакири, но обърнаха с попадения на нападателите си Александър Митрович и Душан Влахович. Бреел Емболо изравни за 2:2 малко преди почивката, а след нея Ремо Фройлер завърши брилянтна атака за да вкара гол, който се оказа последен в мача - 3:2.

Така Швейцария си осигури осминафинален сблъсък срещу Португалия.

Бразилия пък игра мач срещу Камерун с доста от резервите си и категорично разочарова. Проспа двубоя и допусна късен гол на Винсент Абубакар, който донесе голямата радост за африканския тим. Макар той да не се класира, може да е много доволен от представянето си.

Този резултат означаваше, че нито един отбор на световното не успя да постигне пълния актив от девет точки.