Шестият ден на Световното първенство по футбол вече е история, а това, с което ще се запомни, категорично ще бъде именно, че Англия не успя да спечели срещу САЩ. Нидерландия също не се пребори за трите точки срещу Еквадор, домакините от Катар официално отпаднаха, а Иран изстрада първата си победа на първенството.

Денят започна със същинска драма, в която персийците надвиха Уелс с 2:0 в същинска драма. Персийците и островитяните играха повече от 100 минути, в този мач дойде и първото изгонване на футболист на Мондиал 2022, а това се оказа решаващо за крайния изход от двубоя.

ГАЛЕРИЯ ОТ ПЕТЪЧНИЯ ДЕН >>>

Уелският вратар Уейн Хенеси получи червен картон четири минути преди края на редовното време, а след това Иран стигна до победата с два гола в дългото продължение. Футболистите на ислямската република вече имаха едно отменено попадение през първото полувреме, а в крайна сметка Рамин Резайен и Розбех Чешми донесоха победата с попадения в 98-ата и 101-ата минута.

Getty Images

Срещата бе белязана от нелицеприятни случки и по трибуните, където млада жена от Иран бе изведена от стадиона, защото вдигна лозунг, подкрепящ протестите в родината и след смъртта на 22-годишната Махса Амини...

Домакинът Катар се сбогува с първенството, след като отстъпи с 1:3 на Сенегал. Малката утеха със сигурност е дебютното попадение на световни футболни финали, реализирано от Мохамед Мунтари. Това обаче стана факт при на практика решен мач. Той вкара за 1:2 десетина минути преди края, а надеждата не оцеля дълго за арабите, след като трети гол за Сенегал в 84-ата минута сложи точка на всичко.

Третата среща в петъчния ден противопостави двата отбора от тази група А, записали победи в първите си мачове - Нидерландия и Еквадор.

Европейците влязоха в мача в ролята на фаворит, която обаче по никакъв начин не оправдаха. Да, "лалетата" откриха още в петата минута чрез Коди Гакпо, но след това в големи периоди от мача отстъпваха изцяло на южноамериканския си съперник. Еквадорците минаха през отменен за засада гол, за да стигнат до изравняване с третото попадение на Енер Валенсия на първенството.

Лошата новина обаче бе контузията на Валенсия, който бе изнесен на носилка малко преди края на срещата.

Капитанът и водещ реализатор в историята на Еквадор се нареди до Еузебио, Паоло Роси и Олег Саленко, които бяха единствените досега футболисти, вкарвали шест поредни гола за страните си на световно първенство.

И така се стигна до късната среща, в която отново видяхме крах на фаворитите. Англия излезе като изявен такъв срещу САЩ, след като в първия си мач отнесе Иран с 6:2.

Но от онова представяне в понеделник нямаше и следа, англичаните бяха бледа сянка на себе си, а за сметка на това американците показаха огромно желание и настроение. Нещо, което липсваше в редиците на Гарет Саутгейт.

Головите положения за "трите лъва" бяха мираж, а Щатите определено бяха по-близо до победата, след като имаха повечето възможности в мача, а освен това Кристиан Пулишич нацели и греда.

В група "В" ни очаква интересен заключителен кръг, в който САЩ ще играе срещу Иран, а Англия ще премери сили с Уелс. Единствено победа ще прати янките напред, докато англичаните могат да продължат дори и при загуба с 0:3 от "драконите".