Деветият ден на Евро 2024 определено не разочарова. Отново гледахме три мача, докато от неделя програмата ще бъде ограничена до два двубоя дневно. В предпоследната юнска събта се насладихме на зрелищен двубой между Грузия и Чехия, рецитал на Португалия и първата победа на Белгия на първенството.

Грузинци и чехи трябваше да си стиснат ръце на равен резултат, донесъл им първи точки на шампионата. А срещата определено си заслужаваше, като и двата отбора можеха да спечелят.

ГАЛЕРИЯ ОТ ДЕВЕТИЯ ДЕН ВИЖТЕ ТУК >>>

Чехите бяха близо до обрат през второто полувреме. Категорично обаче Грузия трябва да съжалява, защото в 95-ата минута Лобжанидзе вместо да вкара втори гол, запрати топката много, много далеч от целта. И двата отбора запазиха шанс за второто място, но задачата им не изглежда лесна.

Във втория двубой от тази група видяхме поредния рекорд на Кристиано Роналдо, а Португалия си запази място в осминафиналите благодарение на победа с 3:0 срещу Турция.

Капитанът на португалците вече е №1 по асистенции в историята на европейските първенства, след като вече бе станал най-добър голмайстор. Нападателят се показа като истински отборен играч днес, а Турция бе далеч от това в първия им мач срещу Грузия.

Ще запомним и няколкото нахлули за снимка с Роналдо фенове. 39-годишният ветеран прие първото дете с усмивка, но после видимо започна да негодува от пропуските в охраната. Португалия води в групата с 6 точки, следвана от Турция с 3.

В последен мач за деня Ромелу Лукаку пак не успя да вкара от редовна позиция, но това не спря Белгия по пътя към трите точки срещу Румъния.

Те бяха спечелени след победа с 2:0, при която Юри Тилеманс вкара рекордно бърз гол - в 73-ата секунда, най-бързото попадение за страната на голямо първенство.

Кевин де Бройне, когото сме свикнали да виждаме в ролята на асистиращ, вкара втория гол, при това след подаване от собствения си вратар.

Всичко тук ще се реши в послендния кръг, тъй като както белгийци и румънци, така и украинци и словаци имат по 3 точки в актива си.