Деветият ден на световното първенство в Катар се оказа щастлив за близо 225 милиона души, които говорят португалски език.

Бразилия и Португалия се превърнаха във втория и третия отбор, който си подпечатва мястото на осминафиналите, присъединявайки се към актуалния шампион Франция.

Днешната програма сложи край на второто завъртане в груповата фаза и даде отговор на важни въпросителни, които особено португалоговорящите очакваха с нетърпение.

Още първият мач за деня донесе зрелище, противопоставяйки Сърбия и Камерун в Група "G". Предварителните сметки сочеха, че сърбите се нуждаеха от задължителна победа, но не се оказа точно така. Двубоят завърши при равенство 3:3.

Снимка: Getty images

Сърбия изостана в резултата след половин час игра заради попадение на Жан Чарлс Кастелето, но след това се развихри и вкара три пъти - чрез Страхиня Павлович, Сергей Милинкович-Савич и Александър Митрович. Камерун обаче шокира съперника си с две бързи попадения за три минути - на Винсент Абубакар и Ерик-Максим Чупо-Мотинг.

В другия мач от групата Бразилия за трети пореден път се затрудни срещу Швейцария на Мондиал, но успя да вземе първата си победа в това съперничество. Гол на Каземиро в 83-ата минута донесе успеха.

Така бразилците ако не загубят от Камерун в последния мач, със сигурност печелят групата. Мачът между Швейцария и Сърбия ще е решителен за второто място, като равенство устройва "кръстоносците". Това ще е свиреп реванш след конфликтния сблъсък между двата отбора преди четири години, в който имаше албански провокации от победителите в червено.

Камерун също ще се надява на победа на Сърбия, но за да се класира, трябва задължително да победи бразилците.

Първият мач в Група "H" противопостави аутсайдерите Южна Корея и Гана. Африканците поведоха с 2:0 след голове на Мохамед Салису и Мохамед Кудус. Южна Корея обаче, подобно на Камерун избухна с два гола за три минути. Реализира ги нападателят Гуе-сун Джо. В 68-ата минута обаче Кудус бе точен за втори път и донесе победата на Гана с 3:2.

Във вечерния мач от тази група Португалия надделя над Уругвай с 2:0 след две попадения на Бруно Фернандеш - едно в 54-ата минута и едно от дузпа в продължението.

Така португалците ще спечелят групата, ако не загубят от Южна Корея в последния си мач. Ситуацията за Гана и Уругвай е идентична с тази на Швейцария и Сърбия. Ако ганайците спечелят или удържат равенство, се класират напред, а ако "урусите" надделеят, те отиват на осминафинал.

Задачата на Южна Корея изглежда най-трудна - задължителна победа над Португалия и загуба на Гана от Уругвай.