България загуби от Германия с 1:2 в европейска квалификация при младежите, въпреки че направи поредния си силен мач в пресявките за Евро 2025. Нашите нямаха шанс за класиране кръг преди края, но се хвърлиха без никакво притеснение в битка в Регенсбург, а победа гарантираше на домакините място на финалите догодина.

Германската селекция, оценена на 130 милиона евро, поведе още в 9-ата минута с гол на Макс Байер с глава. Този играч бе купен през лятото от Борусия Дортмунд за 30 милиона евро (от Хофенхайм). Ето срещу такъв състав излязоха младежите ни.

Но България не рухна от ранния гол. Никола Илиев вкара чудесно попадение от малък ъгъл в 37-ата минута и изравни, а младежите ни дори тръгнаха да търсят втори гол преди почивката. И шут на Станислав Шопов под гредата бе спасен виртуозно от вратаря на домакините Атуболо.

Очакванията за убедителна победа на германците започнаха да придобиват илюзорни очертания - а този тим бе вкарал 30 гола в осемте мача от квалификациите преди този. Страховита машина.

Но срещу България тя зацикли, а едва в 66-ата минута дойде голът на облекчението и победата на германците.

Николо Тресолди бе с гръб към вратата, когато непремерено действие на Борислав Рупанов го събори на земята - дузпа. Повторенията показаха, че контакт има, макар и минимален.

От 11 метра с мощен шут вкара Ник Волтемаде, който пък е скъпо ново попълнение на Щутгарт.

И така - 2:1 за Германия, която се класира за Евро 2025 с 25 точки. Вторият Полша има 21 и при един оставащ кръг не може да достигне немците, но ще иде на бараж. Ние сме трети с 12 точки, а след четири дни гостуваме на Израел на неутрален терен в Унгария в последния ни двубой.

Каквото и да стане в него, българските младежи оставиха добри впечатления в квалификациите. Направиха силни мачове с Германия (2:3 и 1:2), с Полша (1:0 и 1:3) и с израелците в София (а те са четвърти в Европа), които победихме с 1:0.

Остава обаче огорчението, че за пореден път не се класираме на европейското за отбори до 21 години. Това не се е случвало вече 35 години.

Германците пък отиват на турнира догодина като един от фаворитите, след като така или иначе са основен фактор на континента в тази възраст. Те играха три финала в последните четири издания на европейските първенства за младежи, като спечелиха две титли.

Състав на България в мача: Дамян Христов - Мартин Георгиев, Велко Йеленкович, Атанас Чернер, Димитър Папазов - Станислав Шопов (88-Антоан Стоянов), Емил Ценов, Кристиян Стоянов (74-Емануел Мирчев) - Марин Петков (88-Роберто Райчев), Борислав Рупанов (74-Борислав Станков - Слави), Никола Илиев (86-Мартин Сораков).