Шокиращото 2:0, с което Макаби (Хайфа) повали Ювентус и вероятно го изхвърли извън Шампионската лига, се нареди днес до култови и сензационни резултати в груповата фаза на турнира.

УЕФА подбра селекцията, а в нея виждаме познати и непознати герои, "виновни" за провали на грандове като Реал, Барселона и Манчестър Юнайтед. Името на поредния такъв е Омер Ацили, израелският национал, забил двата гола във вратата на Юве във вторник. Първият бе вкаран с гръб, куриозно, но пък ефективно, а вторият дойде от левачката на изрусения ас на Макаби.

В селекцията този резултат се нарежда до изненадите:

Реал - Шериф (Тираспол) 1:2, сезон 2021-22 г.

Да, наистина - "Сантяго Бернабеу" видя това. Молдовският дебютант ритна три пъти по вратата на Мадрид, вкара два пъти и отнесе точките към Тираспол. Вкараха узбекът Ясурбек Якшибоев и националът на Люксембург Себастиен Тил. И този провал не попречи на Реал да иде в елиминациите, а после и да спечели турнира. Но резултатът си остава паметен.

ВИЖТЕ ВИДЕОТО С НАЙ-ГОЛЕМИТЕ СЕНЗАЦИИ В ГРУПОВАТА ФАЗА НА ШЛ>>>

Барселона - Рубин (Казан) 1:2, сезон 2009-10 г.

Александър Рязанцев прониза още във втората минута Виктор Валдес, Златан Ибрахимович изравни за звездния тим на Пеп Гуардиола (и актуален европейски шампион), а турчинът Гьокдениз Карадениз вкара 17 минути преди края, шокирайки футболния свят. Тази Барса - тики-така Барса-та на Пеп, не губеше от такива отбори. И не у дома. Но.. ето.

БАТЕ (Борисов) - Байерн 3:1, сезон 2012-13 г.

Има неща във футбола, които са като пристигането на НЛО пред очите ни. И Байерн да пада от отбори от Беларус определено е едно от тях. И то - в есента, в която Байерн е вицешампион на Европа (месеци по-късно стана и шампион). Но онази вечер преди 10 години се случи и това чудо. На стадиона в Минск откри Александър Павлов, а Виталий Родионов и Ренан Бресан направо ошашавиха баварците с късни голове. За тях вкара Франк Рибери.

Манчестър Юнайтед - Клуж 0:1, сезон 2012-13 г.

Единственото обяснение е, че сър Алекс Фъргюсън (това е неговият последен сезон в Юнайтед) бе направил 10 промени от титулярния състав. И въпреки това "червените дяволи" бяха освиркани за представянето срещу румънския шампион. Луис Алберто вкара единствения гол и донесе славна победа на Клуж.

Милан - Цюрих 0:1, сезон 2009-10 г.

Хану Тихинен прояви футболна интуиция и въображение, което обикновено не асоциираме с финландците. Освен това е защитник. Та този момък засече центриране от корнер в 10-ата минута с петичка от въздуха (струва си да се види във видеото) и тотално шокира "Сан Сиро". Грандът все пак прескочи групата, но конфузният резултат си остава.

Йънг Бойс - Ювентус 2:1, сезон 2018-19 г.

Несменяем шампион на Италия, с Кристиано Роналдо в състава, с игран финал в турнира година и половина по-рано, Ювентус бе твърд фаворит при гостуването в Берн. Два гола вкара Гийом Оро, а Пауло Дибала върна един за "старата госпожа".

Селтик - Барселона 2:1, сезон 2012-2013 г.

И за десерт - един бивш нападател на българския ЦСКА. Тони Уот бе само на 18 години, когато стана герой на една от големите сензации в турнира. Тийнейджърът надбяга отбраната на Барса и вкара паметно 7 минути преди края, за да взриви "Паркхед". А този тим на Барса бе много силен, владееше топката над 80 процента в мача и имаше над 20 удара. Но стигна до почетен гол чак в 90-ата минута чрез Меси.