След 20 години по големите форуми с екипа на Португалия, куп запомнящи се мачове, доста голове и европейска титла, Кристиано Роналдо за първи път не успя да се разпише в груповата фаза.

Евро 2024 е 12-ия голям форум на Роналдо, който дебютира на подобно ниво преди 20 година в родната Португалия, на Евро 2004, когато бе все още 19-годишна изгряваща звезда.

За тези 20 години Роналдо има впечатляващите 22 гола на големи първенства, като до снощи той бе успял да се разпише в груповата фаза на всеки един турнир, на който участва.

Всичко това обаче се промени на Евро 2024. И причината изобщо не е в игровото време на португалеца, който изигра цял мач срещу Чехия и Турция, а срещу Грузия бе заменен в 66-ата минута.

За над 250 минути футбол с продълженията на мачовете той не успя да намери противниковата врата, което продължава с пълна сила дискусиите дали Роналдо по-скоро не пречи на иначе доста талантливият и изпълнен с топ играчи състав на "мореплавателите".

За разлика от Мондиалите, Европейските първенства са доста по-успешни за Кристиано, който дебютира през 2004-а, появявайки се на почивката на откриващия мач срещу Гърция.

19-годишният по онова време суперталант успя да се разпише в 93-ата минута, но това не помогна на португалците, които шокиращо загубиха мача на откриването с 1:2 от Гърция. Мач, който месец по-късно щеше да се окаже и финал, загубен също толкова болезнено от "мореплавателите".

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

В групите на Евро 2008 Роналдо порази вратата на Чехия и асистира два пъти за успеха с 3:1, а в групите през 2012-а португалският капитан се отчете с две попадения срещу Нидерландия за 2:1.

Евро 2016 започна изключитлено колебливо за "мореплаватели", които се промъкнаха в групите след три ремита срещу Исландия, Унгария и Австрия, като Роналдо вкара два гола за атрактивното 3:3 с маджарите.

Всичко през онази 2016-а обаче завърши по брилянтен начин, защото Португалия вдигна европейската титла.

Най-силната си групова фаза Роналдо изигра преди три години, когато вкара пет гола в изключително тежка група. Той се разписа на два пъти срещу Унгария, веднъж срещу Германия и два пъти от дузпа във вратата на Франция.

Този път Роналдо не успя да вкара гол, но ако успее да го стори срещу Словения на осминафинала, или в някой евентуален мач по-напред в турнира, той ще се превърне в най-старият голмайстор в историята на Европейско първенство.

Иначе на Мондиал Роналдо има 8 гола, но нито един от тях не е във фазата на елиминациите.

През 2006-а той се разписа срещу Иран, четири години по-късно вкара един куриозен гол срещу Северна Корея, а през 2014-а вкара за победата над Гана, макар тогава португалците изобщо да не стигнаха до елиминациите.

На Мондиала през 2018-а головете му бяха 4, като запомнящ се остана хетрикът срещу Испания, а пък в Катар получаващия доста малко игрово време Роналдо, успя да вкара за победата с 3;2 над Гана.

Разбира се, тази статистика и головата му суша в групата няма да имат никакво значение, ако Португалия направи силен турнир и повтори подвига си от Евро 2016.

Снимка: Getty images