Албания изравни Хърватия в добавеното време за драматично равенство 2:2 между двата отбора в Хамбург във втория кръг на Група "B" на Европейското първенство.

"Шахматистите", които бяха твърд фаворит преди мача, изиграха кошмарно първо полувреме, след което изоставаха. После със светкавичен обрат за три минути през второто обърнаха, но в края албанците заслужиха равенството с късен гол и така тимовете поделиха по точка. Резултатът идва в услуга на фаворитите Италия и Испания, които продължават да водят групата с по три точки и в четвъртък вечер играят помежду си.

Големите въпросителни са за представянето на играчите на Златко Далич, тъй като след 0:3 от Испания във втори пореден мач те играха потресаващо в защита и допуснаха много опасности пред Доминик Ливакович. В последния си мач срещу Италия световният вицешампион от 2018-а ще трябва да търси задължителна победа, в противен случай е аут от шампионата.

Отборът на бразилския наставник Силвиньо пък отново показа много вдъхновение, воден от хилядите свои фенове по трибуните. При малко повече късмет можеше да вземе и трите точки. Така и той ще се нуждае от задължителна победа в последния мач срещу Испания, ако иска да продължи напред.

Албанците показаха горещо желание за победа още в първите минути, като пресираха дълбоко съперника и направиха няколко хубави атаки. Хърватите след това очаквано взеха инициативата, но допуснаха гол от първата опасна ситуация пред вратата си. Топката стигна на десния фланг до Ясир Асани, който центрира с левия фланг, а непокритият Казим Лачи вкара с глава за 1:0 в 11-ата минута.

След гола хърватите започнаха да затягат обръча около наказателното поле на Албания, но така и не стигаха до нещо значимо. Вместо това в 31-ата минута след грешка на Лука Модрич двуглавия орел направи контраатака и Кристиан Аслани пропусна златен шанс сам срещу вратаря Доминик Ливакович. Супер спасяване на стража на Фенербахче.

Мъките в атака за световния вицешампион от 2018-а продължиха, като тимът на Златко Далич успяваше само с центрирания да стигне до притвниковото наказателно поле, но те не водеха до нищо - или топка в ръцете на вратаря или много неточни удари. Вместо това Албания стигна до още един изгоден шанс в края на полувремето, когато Рей Манай получи супер топка, но ударът му с глава бе твърде слаб.

Снимка: AP/БТА

Далич направи две промени на почивката и това даде бърз резултат, тъй като в самото начало на втората част едната резерва Лука Сучич стигна до най-изгодния шанс от началото на мача, но ударът му бе спасен от вратаря. После той се намеси и при шут на Матео Ковачич.

В 57-ата минута хърватите трябваше да изравнят, когато Лука Модрич даде великолепен пас от корнер, а на сантиметри пред вратата Йосип Шутало направи по-трудното и с удара си с глава прати топката в аут.

В 74-ата минута изравняването стана факт. Рожденикът Андрей Крамарич отбеляза между краката на защитник след добра работа на резервата Анте Будимир, който асистира. Още в следващата атака обратът можеше да бъде пълен, но Марио Пашалич и Анте Будимир от чиста позиция не успяха да отправят удар, а вратарят Стракоша излезе и се намеси.

Обратът обаче стана факт секунди по-късно. Будимир отново свърши перфектна работа и подаде назад към Сучич, а последвалият удар рикошира злощастно, за да се стигне до автогол на резервата Клаус Джазула.

Хърватите бяха окрилени от триминутния обрат и продължиха да играят много атакуващо, като можеха да покачат с още повече разликата. На другата врата в края на редовното време Ливакович направи едно важно спасяване след далечен удар по земя.

Фаворитът обаче играеше потресаващо в защита в края на мача и заслужено получи изравнителен гол. След пробив от дясно топката бе центрирана и стигна до грешника са за предишния гол Клаус Джазула, който получи своето изкупление и вкара за 2:2.

Хаотичният развой продължи, като и двата отбора направиха пропуски в последните секунди и равенството бе най-логичният резултат.

ХЪРВАТИЯ: Ливакович, Юранович, Шутало, Гвардиол, Перишич, Брозович, Ковачич, Модрич, Майер, Крамарич, Петкович

АЛБАНИЯ: Стракоша, Хисай, Джимсити, Айети, Митай, Рамадани, Аслани, Лачи, Асани, Байрами, Манай