Млад и енергичен испански отбор съсипа Хърватия с 3:0 в първия мач от група В на Евро 2024.

Третите в света нямаха отговор на динамиката, мощта и пресата на испанците в едни задъхани 15-ина минути през първото полувреме, когато мачът бе решен.

Берлин се превърна в малка Хърватия за ден, като около 100 000 фенове от тази страна, както и живеещи в Германия хървати, се изсипаха за мача. Половината бяха на трибуните, напълно доминиращи срещу 5-6 хиляди испанци.

Атмосферата бе като в Загреб, а отборът с Модрич, Брозович и останалите опитни "кучета" започна спокойно и уверено срещата. Толкова опит има в този тим на хърватите.

Но се видя - като енергия и свежест в краката, младият тим срещу тях превъзхожда. На терена бяха 16-годишният Ламин Ямал, който се превърна в най-млад играч на европейско първенство в историята, Нико Уилямс, Педри, Ле Норман, Руис...

Испания има ново лице под ръководството на Луис де ла Фуенте - далеч по-директен, а не обикалящ полето на съперника с безкрайно владеене на топката отбор.

И в 29-ата минута мачът тръгна в посока, която бе идеална за този тим.

Фабиан Руис пусна тънък пас през центъра, а останалият сам срещу вратаря Алваро Мората не сбърка. Седми гол за него на европейски първенства.

Самият Руис удвои с удар от границата на наказателното поле, след като с лекота преодоля Лука Модрич, а останалите хървати срещу него реагираха бавно и не блокираха шута.

А в добавеното време Ямал даде страхотна асистенция и десният бранител Дани Карвалах реализира трети гол - нокаут, 3:0 на почивката!

Хърватите нямаха отговор, въпреки че след почивката опитаха поне да върнат гол заради това море от фенове по трибуните. В 80-ата минута дойде дузпа за тях, като при нейното отсъждане реферът Майкъл Оливър от Англия удивително не изгони Родри, който спъна пред празната врата Петкович.

И пак съдийската бригада сътвори нещо странно след изпълнението.

То бе отразено от вратаря Унай Симон, но топката отиде в Перишич, който подаде на Петкович - 1:3.

Но голът не бе признат. Перишич бе влязъл в наказателното поле преди удара - това бе справедливо. Но повторенията ясно показаха, че и вратарят Симон е пред линията си с двата крака при спасяването. Така тази дузпа трябваше да бъде изпълнена отново.

Испания тръгва с три точки на турнира в група, в която има и още един много сериозен отбор - шампионът Италия, който по-късно днес среща Албания (22:00 часа).