Шоуто продължи и в ден №3 на Европейското първенство по футбол, което стартира с победа на Нидерландия с 2:1 над Полша в първи мач от Група "D" на турнира.

Мач, в който в герой се превърна "златната резерва" Ваут Вегхорст. Тежкият таран на "лалетата", който доста често е осмиван заради не толкова впечатляващата си техника и повратливост по терена - все качества, характерни са нидерландските офанзивни играчи през ходините.

Вегхорст обаче се появи от пейката в 81-ата минута, когато нидерландските идеи в атака се изчерпваха при резултат 1:1, а точно 136 секунди по-късно почти двуметровият таран вече бе в прегръдките на своите съотборници.

Това е същият този Вегхорст, който преди почти две години се появи от пейката в моменте, в който Нидерландия изоставаше с 0:2 от Аржентина на Мондиала и успя с два гола да докара мача до дузпи срещу бъдещия световен първенец.

Сега Вегхорст отново се оказа "златната резерва" и с убийствената си ефективност и отлично позициониране успя да стори това, което доста по-талантливите и технични негови съотборници не успяха.

Това бе първото докосване на Ваут Вегхорст в мача.

Снимка: Getty images

Иначе мачът започна мечтано за поляците, които бързо забравиха, че Роберт Левандовски отсъства заради травма, когато неговият по-неизвестен заместник в лицето на Адам Букса се разписа.

В 16-ата минута таранът на Анталияспор се извиси след корнер и с глава прати топката в нидерландската врата - 1:0.

Мачът в Хамбург ни предложи сблъсък между два коренно различни стила футбол. Докато "лалетата" атакува разнообразно и непрестанно, то Полша практикуваше типичен доста по-директен стил, залагащ на контраатаки и здрава защита.

Все пак след няколко нидерландски пропуска, логиката възтържествува и "лалетата" изравниха.

Едно лошо изчистване бе пресечено от Аке, топката отиде в Гакпо, който от границата на наказателното поле стреля и с помощта на рикошет топката се озова във вратата - 1:1.

До почивката нидерландците имаха още няколко шанса за гол, но опитният Войчек Шчесни правеше дежурните си страхотни намеси.

През втората част Нидерландия отново бе по-активният тим, но ефективността в атака спадна, а противно на логиката най-чистото положение се откри пред поляците, когато в 58-ата минута бранителят Якуб Кивиор се озова на отлична позиция, но не вкара.

Гакпо и Дъмфрис пък имаха добри шансове за Нидерландия, но Войчек Шчесни бранеше вратата си, а изчерпал вече всички останали варианти, Роналдо Куман пусна тарана си Ваут Вегхорст в игра.

По-малко от 120 секунди след това смянат аму се оказа гениална, защото Вегхорст вкара за 2:1, а това се оказа и крайният резултат.

Трябва да отчетем, че в последните минути в игра видяхме и вторият представител на родната Първа лига на това Европейско. Става въпрос за Якуб Пьотровски от Лудогорец, който дори създаде шанс за поляците след индивидуален пробив.

В тази група са още отборите на Франция и Австрия, които се изправят един срещу друг утре.