Швейцария победи Унгария с 3:1 във втория мач от програмата на Евро 2024, с което събра три точки и се изравни с Германия на върха в група А.

Срещата в Кьолн написа история за нас, българите - първото попадение за победителите вкара Квадво Дуа, който играе за Лудогорец. И това се оказа дебютен гол на играч, който носи екипа на отбор у нас, на европейско първенство.

Историята на Дуа е изключително любопитна - той е роден в Лондон, произходът му е ганайски, но е израснал в академията на Йънг Бойс в Берн. Бе повикан за първи път в швейцарския тим точно преди Евро 2024, а попадането му в състава бе изненада.

Още по-голяма бе, че излезе като титуляр в първия мач, но още в 13-ата минута нападателят на Лудогорец вкара майсторски първия гол в двубоя.

Швейцария доминираше тотално преди почивката и заслужено удвои в 45-ата минута, когато Михел Ейбишер красиво реализира с удар от дъгата на наказателното поле. Играчът на Болоня асистира на Дуа, а после сам вкара.

А мачът изглеждаше решен, след като унгарците бяха неузнаваемо слаби до почивката.

След нея се посъбудиха, а звездата им Доминик Собослай бе преместен на левия фланг, което даде ефект. Точно играчът на Ливърпул центрира към Барнабас Варга в 66-ата минута и "маджарите" се върнаха в играта.

Нататък бе натиск за изравняване, но хаотичен и без някакви особено опасни ситуации за вратата на Зомер.

В добавеното време Бреел Емболо вкара за 3:1, след като защитникът Вили Орбан му подари необяснимо топката. Резервата загуби протектора на коляното си, докато бележеше, а той игра с него, защото дълги месеци се възстановяваше от скъсани връзки.

Емболо също не е роден в Швейцария, както и Дуа. Той е камерунец от Яунде, но от дете живее в новата си родина, за която играе.

Така Швейцария има три точки, колкото събра и Германия след 5:1 на старта в петък. Шотландия и Унгария са без точка.