Основните азиатски претенденти за място на Мондиала взеха ценни точки по пътя към голямата цел.

Докато в Европа световните квалификации все още не са стартирали, то в Азия те вървят с пълна сила, а отборите вече изиграха по три мача от последния решителен етап.

В него 18 тима за разделени в три групи по шест, като първите два след изиграването на общо десет кръга се класират за Световното първенство през 2026-а. Това обаче не е всичко, защото третите и четвъртите от трите групи ще продължат към плейофната фаза, където ще излъчат останалите три от общо рекордните 9 участника, които Азия ще има на Мондиала.

В група "А" се игра дербито между първите два тима в класирането - Узбекистан и Иран, което завърши при нулево реми.

Иранците бяха принудени да играят почти цяло второ полувреме с човек по-малко в Ташкент, но не само удържаха нулевото реми, а имаха и по-добрите шансове да стигнат до успеха.

Иран дори получи дузпа в 93-ата минута, която обаче ВАР отмени и така мачът между двата тима, които единствени спечелиха първите си два мача завърши наравно. В тази група Катар победи Киргизстан с 3:1, а ОАЕ изненадващо се издъни у дома и завърши наравно 1:1 със Северна Корея.

В групата Узбекистан и Иран имат по 7 точки, ОАЕ и Катар са с по 4, Северна Корея е с 2, а Киргизстан е на дъното с три поражения от три мача.

В група "В" фаворитът Южна Корея спечели визитата си на Йордания с 2:0, като по този начин взе реванш над опонента за поражението, което му нанесе на полуфиналите за Купата на Азия в началото на годината.

В тази група Оман разгроми Кувейт с 4:0, а пък Ирак се наложи над Палестина с минималното 1:0.

Снимка: АР/БТА

Така Южна Корея очаквано оглавява групата със 7 точки, колкото има и отборът на Ирак. Йордания е с 4, Оман с 3, Кувейт има 2, а Палестина е на дъното с една единствена точка.

В група "С" голямата новина е, че Австралия най-сетне успя да спечели, макар това отново да се случи доста трудно.

Кенгурата надвиха с 3:1 Китай у дома, като трябваше да правят обрат в мача, а до последните секунди резултатът все още бе 2:1 и интригата бе жива.

Все пак след поражение и реми на старта на квалификациите, Австралия все пак успя да запише победа.

Очаквана и рутинна победа записа и може би най-силният тим на континента - Япония, който не се затрудни особено в Саудитска Арабия, където надви водения от Роберто Манчини тим с 2:0.

В друг мач от групата Бахрейн и Индонения завършиха наравно 2:2, а класирането изглежда по следните начин:

Япония е лидер с 9 точки, Австралия, Саудитска Арабия и Бахрейн имат по 4, Индонезия е с 3, а Китай няма точков актив.