Фенове на "еврейския" отбор в Англия са възмутени от позицията на клуба за Ивицата Газа
Скандалът около Тотнъм все още тлее, но се очаква да избухне явно на мача в понеделник
Тотнъм е лидер в класирането в английската Висша лига и всичко около клуба изглежда цветя и рози, що се отнася до стила на игра, резултатите и прогреса на отбора с новия му мениджър Ангелос Постекоглу.
Последното нещо, от което треньорът и играчите имаха нужда, е скандали около клуба, при това около тема, която няма нищо общо със спорта и футбола.
За момента такъв още няма, но корените му вече се виждат над земята и е напълно възможно да избуят. Защото хиляди фенове на Тотнъм изказват гласно недоволството си от позицията на клуба след атаката на Хамас в Израел преди няколко дни. И мълчанието от тогава.
Защо това е деликатна тема около "шпорите" повече, отколкото около всеки друг клуб в Англия?
Клубът от Северен Лондон минава за "еврейски" като принадлежност на голяма част от феновете му, както и общността, образувана около стадион "Уайт Харт Лейн", където отборът игра почти един век.
За това си има съвсем реални основания и аргументи.
През 20-те години на миналия век практически всеки евреин-фен на футбола в Лондон, е подкрепял Тотнъм. През 70-те години пък се роди скандирането "yiddos" от противниковите запалянковци, което директно означава "евреи". То е замислено като обида, но самите фенове на Спърс толкова си го харесват, че в момента те сами скандират за себе си същото, а и добавят едно "yid army" - еврейската армия, което е тяхната агитка.
Последното изследване на Висшата лига показа, че и в момента 5% от феновете на Тотнъм, които си купуват сезонни билети, са евреи. Несравнимо повече (в пъти) от всеки друг клуб в страната.
Та, какво ги разгневи?
Този вътрешен конфликт зрее от няколко години. Клубът опитва всячески да избяга от този имидж, въпреки че президент е Даниел Леви (евреин), а собственици - ENIC Group, който е притежание на фамилията на Джо Люис, която също е еврейска. Причината е, че като модерен клуб с огромна глобална популярност, и в лига, която се предава по целия свят, включително в арабските държави, Тотнъм не желае да разделя мненията и собствените си фенове, обозначавайки се като "еврейски клуб".
Затова и официалната позиция миналата седмица, в часовете след атаката на Хамас в Израел, гласеше:
"Клубът е шокиран и натъжен от ескалиращата криза в Ивицата Газа, като осъжда остро ужасяващите актове на насилие срещу цивилни граждани. Изразяваме пълна подкрепа към семействата на жертвите, както и към общностите, които са засегнати. Ще се присъединим към инициативата на останалите клубове във Висшата лига да изиграем следващия ни мач с черни ленти."
Проблемът за голяма част от феновете е, че тази позиция не е достатъчно остра. В нея няма думата "тероризъм", не се осъжда атаката на Хамас директно, а се говори за "ескалираща криза".
"Феновете на Тотнъм в Израел са предадени - написа официална позиция клубът на привържениците на отбора в тази държава, ръководен от Охад Аридан. - Клубът явно опитва да се отърси от своята идентичност. Това е политика, но ще навреди много тежко на отношенията с феновете."
Тръстът на феновете, както и неговият бивш председател и изключително уважаван фен на отбора Джонатан Аделман, също реагираха. Те написаха писмо до изпълнителната директорка Дона-Мария Кълън, като я обвиниха в "хронична липса на морални устои" и "отдалечаване от корените на клуба".
В понеделник Тотнъм играе с Фулъм на своя стадион и вероятно в трибуните ще има доста израелски флагове. Принципно, такива има и на всеки домакински мач, не само в настоящата извънредна ситуация.
Но този път ще са повечко, а и се готвят транспаранти срещу ръководството по темата.