Ботев (Пловдив) е новият носител на Купата на България! За четвърти път в историята си "канарчетата" прегърнаха Купата, както се пее в една от любимите песни на техните фенове. Това се случи след 100-минутен финал, спечелен с 3:2 срещу Лудогорец.

За втори път пловдивчани побеждават точно този съперник в двубоя за трофея и го спират по пътя към дубъл. А триумфът днес със сигурност ще бъде дори още по-сладък, след като "орлите" пропуснаха дузпа късно в продължението на двубоя и така окончателно се простиха с надеждата си, а отличието поема към Пловдив.

Това бе трети финал между двата отбора - през 2014-а Лудогорец спечели, а през 2017-а пловдивчани взеха реванш за онзи загубен финал.

Шеметно начало даде надежда за голям мач, какъвто и всъщност се получи. Преди да са минали и 10 минути футбол в столицата двата отбора си размениха по един гол. А първият, който нанесе своя удар, бе Ботев (Пловдив). Гостите в днешния мач, които обаче се чувстваха като домакини, зарадваха феновете си още в 4-ата минута, когато с центриране като по конец Ивелин Попов сложи топката на главата на Антоан Конте, който пък изпревари Антон Недялков и вкара за 1:0.

Снимка: Bulphoto

Радостта на "жълто-черното" множество по трибуните обаче не продължи прекалено дълго. Влезлият като фаворит в мача Лудогорец бе в ролята на изоставащ само няколко минути. Квадво Дуа реализира в 8-ата минута - 1:1, след като Кайо Видал опита да спре с гърди пас от дълбочина, но реално прати топката на крака на Дуа и той изравни.

Разградчани натискаха противника си още около собственото му наказателно поле, а в следващите минути футбол голмайсторът Дуа пропусна две добри възможности. Ботев пък трябваше търпеливо да изчаква своите шансове, бивайки пресиран доста сериозно.

"Канарчетата" се втурваха напред при всяка една възможност, в която преодоляваха натиска на разградския тим, а в 30-ата минута Хидайет Ханкич спаси опасен изстрел на Кайо Видал от Лудогорец, който опита далечен изстрел, но се стигна само до корнер след добра вратарска намеса. После Якуб Пьотровски стреля слабо с глава от добра позиция след ъгловия удар, а Ботев получи импулс и за първи път в мача започна да се задържа за по-дълги периоди от време в половината на противника.

Антон Недялков бе близо до гол в 40-ата минута, когато се ориентира най-бързо при разбъркване във вратарското поле на пловдивския тим и от границата му стреля силно след завъртане, но топката се отби в крака на Мартин Секулич. Който пък моменти по-късно вдигна феновете на своя отбор на крака.

Снимка: БТА

Деветката на Ботев бе изведен с перфектен пас от Джеймс Ето'о и след като се озова зад защитата и сам срещу Дамян Христов, нямаше проблеми да го преодолее и да вкара за 2:1 в последната минута от първото полувреме, плъзвайки топката покрай младия вратар. Двамата имаха сблъсък на скорост, а Христов напусна на почивката и бе сменен от Пламен Пепеляшев - вратар от дублиращия отбор на "орлите".

А той бързо трябваше да се адаптира, тъй като Секулич изпробва вниманието му след само 30 секунди игра през втората част, но не успя да грабне втори гол за себе си. "Канарчетата" играеха с удоволствие и това се виждаше, а отлична комбинация между хърватския нападател и Ивелин Попов завърши с изстрел близо до гредата на №10 след малко повече от 50 минути игра.

Подемът в представянето на Ботев бе очевиден и достигна до кулминацията си в 58-ата минута, когато Уме Емануел нанесе трети удар по мечтата на съперника за отличието. Мохамед Брахими отне топката в средата на терена, пробяга доста сериозно разстояние по лявото крило, а после намери нахлуващия в наказателнто поле Емануел - 3:1 след почти час футбол.

Надеждата за Лудогорец все пак се съживи след втори гол на сметката на шампионите. Той бе дело на Руан Крус, появил се десетина минути по-рано в игра. Бразилецът намали изоставането на своите до 3:2 след търпеливо изиграно постепенно нападение, при което Недялков центрира към него, а Секо почти от шпагат вкара с удар по земя.

Георги Дерменджиев пусна в игра и Тодор Неделев, който пристигна в Разград именно от Ботев, където дълги години бе любимец на бултрасите. Но той не успя да помогне на настоящия си отбор да стигне до още един гол.

На финалната права на седемте добавени минути Драгомир Драганов отсъди дузпа в полза на Лудогорец, след като бе извикан да гледа на ВАР задържане от страна на един от голмайсторите - Конте.

В крайна сметка съдията отсъди удар от 11 метра, но изпълнението на Крус бе далеч от отлично и той стреля високо над гредата, а след това прозвуча и последния сигнал. За радост на хилядите фенове на Ботев по трибуните.

След днешния успех и Купа №4, само три отбора имат повече трофеи от Ботев - Славия (8), ЦСКА (21) и "Левски" (26), докато Лудогорец остава с 3.