Футболът отново е тук! Бундеслигата е първото от големите първенства в Европа, в което бе осъществен рестарт. Това се случи след близо два месеца без футбол и разбира се пред празни трибуни и при наистина засилени мерки за социално дистанциране, доколкото това е възможно в професионалния колективен спорт.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Легендарното дерби на Рур между Борусия (Дортмунд) и Шалке 04 бе кулминацията на всички съботни мачове в Германия. При странни обстоятелства, може би най-странните в това близо вековно съперничество и на призрачно пустия 81-хиляден "Сигнал Идуна Парк", домакините бяха по-добри и заслужено ликуваха след последния съдийски сигнал на Дениз Айтекин - .

Футболистите от Дортмунд надиграха с лекота големия си местен съперник и не изглеждаха като отбор, който не е тренирал заедно в продължение на над 60 дни, показвайки впечатляващ синхрон във взаимодействията си.

Първият гол след подновяването на сезона дойде в 29-ата минута и бе дело на Ерлинг Хааланд. Младата норвежка звезда на Борусия завърши успешно перфектно разиграна атака на своя отбор, започнала от пас с пета на Юлиан Брант, преминала през идеално центриране на Торган Азар и приключила с топката в мрежата след удар с левия крак - 1:0. В последните секунди на първото полувреме се стигна и до второ попадение за "жълто черните", този път дело на Рафаел Герейро. Той получи асистенция от Брант с пас в коридор, за да вкара от малък ъгъл за 2:0 точно преди почивката.

Жертви на контузии не липсваха в този мач - първо Джовани Рейна, който трябваше да започне в стартовия състав на Борусия получи травма на загрявката, а през първото полувреме Жан-Клер Тодибо от Шалке имаше сходна съдба и не се върна на терена след почивката.

Третият гол падна почти веднага след подновяването на играта и в 48-ата минута Азар добави и гол на сметката си, след като оползотвори втора асистенция на Брант за 3:0 със силен шут, минал под ръцете на вратаря Маркус Шуберт. Белгиецът реализира пред легендарната трибуна, известна като "Жълтата стена", която обаче днес бе празна.

В 63-ата минута Герейро грабна и втория си гол, разигравайки двойно подаване с Хааланд, който го намери между двама защитници на "кралскосините". Португалецът премести топката на удобния си ляв крак и с външен фалц вкара четвъртия гол днес - 4:0. При този резултат вероятно за момент червената лампичка с надпис "дежа вю" е светнала за феновете на Дортмунд, които са си припомнили онзи мач, в който Шалке навакса точно такова изоставане за крайното 4:4, но това нямаше как да се случи днес предвид очевидната разлика в нивото на двата тима.

Торган Азар бе сменен заради контузия около четвърт час преди края, а на негово място се появи едно от най-коментираните имена в европейския футбол - Джейдън Санчо. Англичанинът бе една от многото ключови фигури извън стартовия състав на Борусия днес, редом с Емре Джан, Аксел Витсел, както и Дан-Аксел Загаду.

Играчите на Люсиен Фавър показаха изобретатлност и спазваха правилата при радостта си след головете, поздравявайки се с лакти, без да се здрависват. Футболистите на резервните скамейки бяха на поне метър разстояние, а тези, които излизаха от игра, моментално слагаха предпазни маски.

Съдията Айтекин даде последен сигнал точно в 90-ата минута, без да дава продължение и предпоставки за излишни контузии. След това играчите на домакините по традиция аплодираха трибуните, които днес бяха празни и се събраха пред "Жълтата стена", за да отпразнуват напълно заслужения си триумф.

За Борусия това бе победа №16 от началото на сезона и след 26 изиграни мача "жълто-черните" имат 54 точки - с една по-малко от лидера Байерн (Мюнхен), но и с мач повече. Вечният съперник Шалке е на осмо място в Бундеслигата с 37 точки.