Футболен номад без трофей. Кой е Хулио Веласкес, който пое "Левски"?
Испанецът рядко се задържа някъде повече от година
Дългото чакане или по-скоро ходене по нервите за феновете на "Левски" приключи и столичани най-сетне имат треньор. След няколкото седмици неяснота и постоянни спекулации след раздялата със Станислав Генчев, "сините" изпълниха очакванията, залагайки на чуждестранен избор за така ветровития треньорски пост на стадион "Георги Аспарухов". Новият треньор на "сините" се казва Хулио Веласкес Сантиаго, испанец е, набор е на Генчев (43-годишен) и има доста дълга кариера, в която е обиколил бая отбори и преспокойно може да бъде определен като футболен номад.
Идва у нас с почти три десетилетия опит в треньорския занаят зад гърба си. Да, прочетохте това изречение правилно. Роденият в Саламанка Веласкес е на 43 години, но няма никакъв опит като футболист, а директно скача зад крайната линия и се впуска в треньорството едва 15-годишен. Разбира се, не на кой знае какво ниво, но постепенно си проправя път нагоре във футболната пирамида и след множество неособено дълготрайни авантюри в юношески тимове, постепнно стига до мъжкия футбол. А след дебют там начело на "Б" отбора на Валядолид, през сезон 2011/2012 записва името си в историята на испанския футбол.
След като става най-младият треньор в Сегунда - второто ниво на играта на Иберийския полуостров, където работи в дубъла на Виляреал.
Откакто дебютира в професионалния футбол през 2010 година, до днес, 14 години по-късно, Веласкес е обиколил дузина отбори.
Определението футболен номад със сигурност му подхожда.
Във визитката му личат периоди в две от най-силните първенства в световния футбол - испанската Ла Лига и италианската Серия "А". Водил е и отбори в елитните дивизии на Португалия и Нидерландия.
Не е спечелили нито един трофей в кариерата си, но дори да сложим това настрана, на очи се набива друг факт. Че почти никъде не се задържа прекалено дълго.
Специализираният в какви ли не статистически данни много отвъд трансферите портал Transfermarkt го потвърждава. Веласкес води отборите си средно по 0.71 години.
Единственото място, на което се задържа повече, е Алкоркон, чийто наставник е между октомври 2016-а и юни 2018-а - кажи-речи два пълни сезона. В едно от редките си интервюта, дадено по време на периода му в Нидерландия (Фортуна Ситард през сезон 2022/2023), той разказва, че приоритет за него винаги ще бъде Испания.
"Основната ми цел винаги ще бъде да съм треньор в Испания, но разбира се, не на всяка цена - трябва да има и адекватни обстоятелства и условия за работа", казва Веласкес пред мадридското издание MARCA.
Изглежда не е имал достатъчно добра такава от родината си, но пък тази на "Левски" го е заинтригувала и той се впуска в най-екзотичната си треньорска авантюра досега. Превръщайки се във вторият испански наставник на вековния български клуб след Пепе Мурсия, водил столичани за точно три мача през сезон 2014/2015.
Веласкес идва с щаб, в който личи и името на Фернандо Лаборие - човек, преминал като концдиционен треньор през грандове като Реал (Мадрид) и Бенфика) и работил като асистент на популярни фигури като Хосе Антонио Камачо и Мирослав Джукич.
"Адаптацията към различни лиги в чужбина е много обогатяваща на лично и професионални ниво. Освен че живееш на различни места, трябва да работиш с различни типове играчи и журналисти, собственици, спортни директори... Преживявания, които дават добавена стойност на играта. Пред един треньор има две опции - да се адаптира или дан е го направи. А в процеса трябва да бъде самокритичен, да намира грешките и да осъзнава как и къде може да се подобри и да намери правилните решения", разсъждава Веласкес относно опита си в чужбина.
Който се измерва в три престоя в Португалия - с Беленензеш, Витория Сетубал и Маритимо, един в Италия начело на Удинезе, откъдето е освободен след 2 победи в 13 мача и в нидерландски Фортуна Ситард, където изкарва почти цял сезон, но не получава нов договор.
Има и период начело на Реал Бетис, един от традиционно силните испански тимове с богата история, но това отново се случва в Сегунда дивисион.
А как решава дали да заработи с даден отбор или не? Ето отговорът му от първо лице:
"Преди да подпишеш с отбор има много срещи. Мениджърите питат за начина на игра, които следвам и аз се опитвам да обясня методологията си. Тренировките са от изключителна важност за мен и това е нещо, което варира в зависимост от страната, в която работя. Как искам да играе отборът ми зависи от взаимното допълване между различните играчи, с които разполагам. Много обичам да анализирам миналото на отборите, каква е историята им и как са работили точно предишните им треньори", разказва Веласкес философията си.
Какво ли си е казал, анализирайки новия си клуб "Левски", който освободи последния треньор след пет поредни победи? В края на краищата като причина за раздялата между "сините" и Станислав Генчев бе изтъкнато следното - различни виждания за развитието на клуба.
Явно сега Наско Сираков и Даниел Боримиров са намерили човек, с когото гледат в една посока.
Но да видим за колко дълго точно.