Намираме се в онзи период от годината, в който ежедневно се връчват награди, правят се класации и се определят "най-". В случая, изправени сме и пред най-трудния вот.

Спортните журналисти по традиция избират "Футболист на годината" у нас, като условията са да е българин и да е направил достатъчно, за да е №1 сред колегите си. Лесна работа, ще кажете. Да, ама не.

Това е най-трудният избор за футболист №1 на България в новото време. И не труден, както през 80-те и 90-те се чудихме кой измежду равни и заслужили да поставим първи. Днес опитваме да намерим опорни точки за кого да дадем глас.

Нямаме нито един футболист с дори една изиграна минута в груповата фаза на Шампионската лига. Имаме няколко, които записаха такива в Лига Европа, но без да са водещи играчи или звезди, изпъкнали с невероятни изяви. Нямаме и играч в петте водещи първенства на европейския футбол. Ни един.

В анкетата по-долу ви питаме кой би бил вашият избор, а ако го няма сред изброените имена, напишете го в коментар.

Снимки: Bulphoto

Ето номинациите на Dir.bg с уточнението, че в представените на редакциите анкетни карти такива няма. Тези са мнение на нашия екип.

Георги Петков от Славия напоследък бива представян като претендент за приза, въпреки че чисто статистически тази е далеч от най-силните му години. На 42, той отново е национал и счупи рекорд на Европа, но дали това е достатъчен аргумент?

Петков пази знаменито на финала за Купата на България и отмъкна трофея под носа на Левски. Това бе един от общо 16-те му титулярни мача за изминалите 12 месеца. Често е резерва дори в Славия, където записа 10 шампионатни двубоя, 2 за купата и 2 в евротурнирите за календарната година. Допусна 7 попадения.

За националния се върна и игра два пъти срещу Кипър (1:1) и Словения (1:1).

Снимка: Bulphoto

Кирил Десподов е друго име, за което се говори като за основен претендент за №1 из медиите. Нападателят на ЦСКА е на 22 години и определено има добро бъдеще някъде извън родното първенство. Конкретно за 2018 г. Десподов е записал 25 титулярни мача в шампионата с 10 гола, добави 5 двубоя и 2 попадения в Лига Европа, проби в националния тим и вкара решаващо срещу Кипър (2:1) в едно от четирите си участия в Лигата на нациите.

Добра година, но пък с ЦСКА не спечели нищо в нейния край. Отново припомняме, че критериите още повече усложняват избора. Кой играе, вкарва и блести, или кой печели отборни трофеи с тима си?

Ако говорим за 42-годишния Петков като човек, за когото има основание да гласуваш, нека сложим тук и 38-годишния Мартин Камбуров.

Има защо. Въпреки напредналата футболна възраст, деветката записа 32 титулярни мача за пролетния и есенния полусезони през 2018-а, в които заби 20 гола. Не е национал от години, но в родното първенство е константна величина и вече е №2 във вечната ранглиста, само зад Петър Жеков.

Споменават се още няколко имена от българския шампионат.

Снимка: БТА

Николай Бодуров, капитан на ЦСКА, е винаги на терена и дава усещане за стабилност на отбраната и на клубния, и на националния тим. Записа 31 шампионатни мача за годината, още 3 в Европа и 2 за купата, а за България е непоклатим с 6 от 6 участия в Лигата на нациите. На практика, за да не играе Бодуров, трябва да е наказан. Почти никога не е контузен и не иска почивка. На терена е и срещу тимове от Втора лига за купата.

Станислав Костов е "синият" принос към номинациите, въпреки че до лятото беше със статут на резерва в Левски. Все пак статистика от общо 26 мача и 19 гола в първенството, плюс дебют в националния отбор, е достатъчна, за да е името му тук. А и - вижте останалите постижения, нямаме звезди, които да са очевидни над другите.

Тодор Неделев е човекът, който сякаш има най-силни аргументи, ако изберем критерий "заради кого си заслужава да идеш на стадиона или да пуснеш телевизора". Категорично най-талантливият роден играч от години, невероятен импровизатор, автор на голове, които не вкарва никой друг. Само този от центъра в дербито с Локо (Пд) му дава право да е тук, а не е само той...

Неделев изигра 38 мача с Ботев през годината, вкара 13 гола и има още 11 асистенции. В националния вече се утвърди като титуляр и записа 4 двубоя с 1 гол в Лигата на нациите. Когато "му се играе", няма друг български играч, който да прави нещата, които той може.

Завършваме прелистването на родното първенство със Светослав Дяков, два пъти оставал в подножието на №1 в анкетата. Капитанът на Лудогорец продължава да е все така винаги на терена във важните мачове - 26 за първенство, купа и Суперкупа през годината, плюс 15 титулярни мача в пресявките за Шампионска лига, групите и елиминациите (срещу Милан през пролетта) в Лига Европа. Разликата между него и изброените по-горе, изключвайки Петков, е в спечелените купи - титла и Суперкупа на страната. А и в европейските гастроли. Дяков обаче не е национал, което отново връща темата към това, че колкото са гласуващите, толкова са и критериите.

Играещите в чужбина - имаме няколко имена, но отново нищо, което да изпъква и да е безспорен фаворит за вот.

Вратарят на България в последните 2 години се утвърди - в отсъствието на Владо Стоянов това е Пламен Илиев. Бившият страж на Левски направи силни мачове за Астра в Румъния, а и за националния. Записа 22 мача за годината с 23 допуснати гола в клуба си. С герба има 4 двубоя и 3 инкарисани попадения в Лигата на нациите.

Ивелин Попов е победителят в класацията за последните три години. През тази също вероятно ще получи немалко гласове, защото етикетът на "звезда на националния" продължава да седи върху него. Може би донякъде и заради стара слава.

Няма гол за България в официален мач от 2016-а, в клуба си Спартак не просто не е титуляр, а и стана ненужен. Записа 27 официални мача през годината, в които има пет попадения, като 4 от тях са за Рубин, където бе преотстъпен през пролетта.

Снимка: Bulphoto

Страхил Попов е последното име, което вкарваме в списъка ни. Десен бранител, но превърнал се в основна фигура в националния тим през годината с важни асистенции и постоянна игра.

В клуба си Касъмпаша играе редовно - 32 от 33 мача като титуляр за годината в турската Суперлига, където преследва място в Шампионската лига (четвърти са в момента). В четирите си двубоя за България даде 4 асистенции, което е страхотен показател за бранител.

Това са имена, които селектирахме ние - нещо като номинации. Очакваме и вие да гласувате в анкетата, а и да прочетем мненията ви, ако те се различават, в коментарите долу.