Когато погледнете стартовите състави на Левски, ЦСКА и Лудогорец в първите им мачове от дебютния пролетен кръг идния месец, направете сметка колко ще са чужденците в тях.

Залагаме на нещо между 15 и 20. Вече не е нищо ново за футбола ни легионерите да са повече от българите на терена. Все пак - 30 години минаха, откакто страната ни се отвори за това тук да идват да играят футболисти от цял свят.

Съвсем отделен въпрос е, колко от тези 15-20, ще са записвали мачове и голове на Световно първенство.

Да не ви прозвучи дискриминационно или нетолерантно (опазил Бог, във времето, в което живеем), но е разбираемо, че не много тъмнокожи можеше да се видят по улиците на София през февруари 1991-ва. Процесите у нас бяха съвсем млади тогава и чужденците бяха основно студенти и представители на дипломатически мисии.

Бернардо Редин Валверде и Карлос Грегорио Пимиенто не бяха тук по нито една от двете причини. Идваха от Колумбия и бяха футболисти. Нови попълнения на ЦСКА.

У нас вече бяха играли чуждестранни играчи като Сейран Осипов (звезда в Хебър-Пазарджик) още година по-рано и Игор Кислов (в същия сезон бе в Етър, снажна украинска деветка). Но си бяха... Как да кажем - по-нормално бе да видим човек от тогава все още съществуващия СССР у нас, отколкото от Колумбия.

От тези двамата странници в ЦСКА, единият даже бе известен и преди да дойде. Хлапетата у нас го имаха на картинки от дъвките "Финал", които бяха мегапопулярни преди Мондиал 1990. Турско производство, нищо особено като качество и вкус, но с футболистите от Световното. Редин бе един от тях - игра и вкара два гола за Колумбия на първенството в Италия.

Нямаше интернет, никой не знаеше как и къде е играл, преди да се прояви по терените на Италия 90. Но го гледахме на Мондиала, вкара голове. И дойде няколко месеца по-късно в София.

Другият - Пимиенто не бе играл на световното. Не бе национал. Нисичък за централен нападател, но изключително отскоклив. И все пак - неизвестен.

Редин бе вътрешен полузащитник и от него се очакваше далеч повече. Всъщност, никой не знаеше какво точно да очаква и от двамата "извънземни". Феновете се майтапеха: Как са попаднали тези тук? Да не е някоя наркосделка? Да не е по погрешка?

Общо взето, това е асоциацията с Колумбия в началото на 90-те, когато информацията не тече в социални мрежи и интернет. Първата им тренировка бе на 26 февруари 1991 г., когато Бернардо имаше рожден ден. Тогава едва ли някой го е питал за това къде и как е играл в родината. И едва ли щеше да разкаже много... Времената в Колумбия, включително във футбола, не са били много за разказване.

Бернардо Редин е идол в колумбийския град Кали през 80-те години, един от изумителното дуо техничари с Карлос Валдерама в средата на терена за местния Депортиво. И до днес легендарният къдрокос плеймейкър е най-добрият му приятел. Наричат ги Магьосниците от Кали и "Динамитеното дуо". Те двамата се опълчват на Атлетико Насионал от Меделин, тогава отбор на Пабло Ескобар.

Разбира се, не оставайте с впечатлението, че това е някаква битка на доброто и злото. Зад Депортиво седи конкуренцията на Ескобар - Картелът от Кали. 

По онова време колумбийският футбол е различна игра от тази из останалия свят. Бъка с таланти, но войната Кали - Меделин е на ниво, далеч излизащо извън очертанията на терена. Гледайте сериала "Наркос" и всякакви по-обстойно обяснения ще са излишни.

В първенството на колумбийска земя дербито Депортиво Кали - Атлетико Насионал Меделин се е превърнало в нещо като малка война. Понякога - съвсем не малка. Редин, наричан "Кунта Кинте", е култова фигура в това съперничество.

Кали му дава този прякор, който няма точен превод, идва от герой на роман на Алекс Хейли за робството в Америка. Кунта Кинте е роб, който се опълчва на белите с физическата си сила. В Латинска Америка има и друго значение - нещо като "гадняр".

Добра асоциация - Бернардо гради играта, но е и този, който пречи на съперника да играе, черноработник в халфовата линия. Понякога използва гадни номера, подритва някого, препъва, провокира.

Той е капитанът на Депортиво, като става част от националния отбор за Мондиал 1990, след като преди това е играл на Копа Америка 1987 и 1989.

На Световното през 1990-а с Валдерама са сърцето на отбора.

"Никога не съм срещал по-уравновесен и добър човек на терена и извън него", казва Карлос - Ел Пибе, както го нарича цяла Колумбия. В 50-ата минута на първия мач срещу ОАЕ (2:0), Редин вкарва за 1:0. Най-важният гол! Първият.

Колумбия губи с 0:1 от изключителен югославски отбор, а Редин е сменен в 80-ата минута.

Embed from Getty Images

След мача Матурана критикува халфовете, но Валдерама и Бернардо са безсилни срещу Сафет Сушич и Пикси Стойкович. Предстои решителен мач с Германия, а съставът се променя. Редин е резерва. Но в 92-рата минута Фреди Ринкон изравнява, а с 1:1 колумбийците отиват на осминафинал.

Бернардо пак е резерва срещу Камерун, но 11 минути преди края влиза Редин и Колумбия си подрежда играта с Магьосниците от Кали един до друг в центъра. В 116-ата минута Валдерама и Редин комбинират и Бернардо вкарва втория си гол на световното. Късно - 1:2 и Колумбия отпада.

Неофициално - изваден е от състава заради Меделин и по-силното лоби на хората от там върху треньора Матурана и отбора.

Та, на 26 февруари той и Пимиенто тренират за първи път с действащия шампион на България.

13 дни по-късно, на 10 март, Редин е титуляр за ЦСКА срещу Славия на стадион "Васил Левски", като съперникът е лидер в класирането. Редин играе силно, но мачът завършва 0:0. В последните 17 минути дебютира и Пимиенто. Дни по-късно двамата се настаниха в апартаментите си, получиха по едно "Рено 5" от ЦСКА и заживяха като столичани. В София.

А тук никой и не е подозирал, че в един град далеч, далеч от България, всяка стъпка на единия от тях се следи с интерес. Макар и без интернет. Кали обича своя Кунта Кинте и продължава да се интересува от всяка негова изява.

ЦСКА го взима под наем. За 6 месеца. Такава е и спогодбата за Пимиенто с неговия отбор Депортес Толима.

След дебюта им в споменатия мач със Славия, двамата бързо се адаптират. Пимиенто вкарва първия си гол още в следващия двубой у дома срещу Хасково (3:1), а Редин е господар на центъра на полузащитата, редом с един български плеймейкър, който като техника наподобява неговия приятел Валдерама - Георги Георгиев. В същия мач попадението за гостите от Хасково вкарва Стамен Белчев, днес треньор на Арда, а водеше и ЦСКА преди година и половина.

Редин вкарва първото си попадение за ЦСКА на 13 април, но отборът губи с 2:3 у дома от Черноморец и се прощава с надеждите за титлата. В следващия мач колумбийският халф пак бележи за 3:0 над Локо (Сф), а на 5 май идва дербито с Левски.

В 89-ата минута при 1:0 за съперника, едно невъобразимо разбъркване пред вратата води до гол. Един тъмнокож тип бута топката в мрежата и тича зад вратата откъм сектор "Г", за да се радва с феновете на ЦСКА. Първи гол на чужденец във вечното дерби на България!

И до днес това попадение остава паметно в един иначе незапомнящ се мач. Просто е първо. Невиждано до тогава.

"В София бе супер - връща се назад Редин в интервю от 2016-а. - Исках да остана, отнасяха се с мен страхотно, а и феновете ме обичаха. Но двата клуба не се разбраха."

ЦСКА дава близо 900 000 долара за Бернардо, след като наемът изтича в края на сезон 1990-91 г. Депортиво Кали обаче иска 1,5 милиона, като склонява да намали най-много до 1,1. И сделка няма. През лятото Редин си тръгва от София.

Връща се в Кали, играе 4 сезона за Америка, а после и за Киндио, Петролеро и Атлетико Хуила. Отказва се чак на 38 години, като месеци по-късно получава първата си работа като треньор в последния му отбор.

Сам се определя като ученик на Рейналдо Руеда, който се връща в Колумбия след Мондиал 1994 от години стажове и обучение в Германия, за да промени футбола в страната. През 2015-а Редин става помощник на треньорския си пример Руеда в ... Атлетико Насионал в Меделин. Отива при врага! Но годините са други, Ескобар и Картела от Кали ги няма.

И двамата с Руеда обаче са свързани с Кали, заради което в началото ги приемат с едно наум. Но те печелят титлата, Копа Либертадорес и Рекопа Судамерикана за 2 години, връщайки лентата към най-славните времена на клуба. Там вече репутацията му е огромна, макар и като помощник.

Работиха заедно и във Фламенго през 2017-2018 г., слагайки основите на състава, който днес е шампион на Бразилия и Южна Америка.

От края на 2018 г. са начело на Чили, един от най-силните национални отбори в Южна Америка и двукратен шампион на континента в последните 3 години. Редин, освен асистент на Руеда в първия тим на Ла Роха, а е наставник на младежите до 23 г., с които спечели титла на турнир в Португалия миналото лято.

Наричат го Професора - и феновете, и медиите. Днес е на 63 години, след месец ще навърши 64. Изключително уравновесен, какъвто го описваха още като играч. Но е и здравата ръка в екипа. Говори се, че той е човекът, посъветвал Руеда да извади Клаудио Браво от състава въпреки огромните му заслуги и легендарен статут в Чили. Имал деструктивно влияние в съблекалнята.

Та, това е той - първата звезда от чужбина по родните терени. Представете си днес ЦСКА или Левски, та дори и Лудогорец с неговите милиони, да вземе играч, блеснал току-що с два гола на световно първенство. Ще е събитие, нали!?

Човекът, когото наричат "гадняр", остана като собствена глава в архивите на българския футбол. Дори само с гола срещу Левски - първи в голямото съперничество от легионер.

Когато си първи в нещо, името ти остава гравирано върху историята и няма кой да го изтърка от там.

Embed from Getty Images