Хърватия победи Исландия с 2:1 в последен мач от група "D" на Световното първенство в Русия.

Загубата означаваше край на Мондиала за тима на Исландия, който живееше в истинска футболна приказка, започнала още на Европейското първенство във Франция преди две години.

След развоя на другата среща в групата се оказа, че минимална победа можеше да прати викингите напред, но те не успяха да я постигнат.

Хърватите от своя страна си бяха осигурили класирането за осминафиналите преди двубоя благодарение на двете си победи срещу Нигерия и Аржентнина.

Именно поради тази причина селекционерът Златко Далич бе заложил на голяма част от резервните си футболисти, като бе направил 9 промени в състава си.

Въпреки това играчите му успяха да стигнат до успеха и с три победи от три мача спечелиха първото място в групата. На осминафинал хърватите ще се изправят срещу Дания на 1 юли в Нижни Новгород.

Снимка: Getty images

Първата част на мача не предложи особено зрелище. Двата отбора започнаха на бавно темпо. Хърватия владееше топката почти през цялото време, но така и не затрудни исландската врата, завършвайки полувремето без точен удар.

Исландците от своя страна приеха играта в своята половина и след безлични 30 минути, успяха да създадат няколко опасности чрез най-добрите си оръжия - центриранията.

При едно от тях в 34-та минута Биркир Бянрнасон отправи опасен удар след разбъркване в наказателното поле, но той бе блокиран от хърватски бранител.

Последваха още центрирания, някои от тях след изпълнение на тъч в английски стил, но не последва нищо опасно. Гилфи Сигурдсон стреля от пряк свободен удар, но вратарят спаси.

В 40-та минута Финбогасон отне топката от противников играч, направи двовйно подаване с Гилфи Сигурдсон и стреля от границата на наказателното поле, но ударът му мина на сантиметри от страничната греда.

В даденото от съдията продължение Бярнасон отново имаше страхотен шанс, но ударът му след мелето в наказателното поле бе спасен от вратарят Калинич.

В следващата атака топката стигна до свободния капитан на исландците - Арон Гунарсон, който стреля към вратата, но Калинич отново спаси.

Втората част започна ужасяващо за викингите. От Санкт Петербург пристигнаха неприятни новини - Нигерия изравни на Аржентина, което означаваше, че исландците се нуждаеха от победа с два гола.

Минутка по-късно Хърватия стигна до гол, което утежни още повече ситуацията.

Йосип Пиварич навлезе в наказателното поле и опита центриране. С помощта на рикошет топката стигна до Милан Бадел, който с хубаво воле откри.

Исландия отговори с две прекрасни възможности да изравни, но Калинич отново бе на висота. Той отрази удар с глава на Игнасон, а след последвалия корнер исландския бранител уцели гредата.

Последва дълъг период без интересни ситуации, за да се стигне до 75-та минута.

Пет, след като Деян Ловрен бе влязъл на терена, той игра с ръка в наказателното поле и съдията отсъди дузпа.

Зад топката застана Гилфи Сигурдсон, който изравни и възвърна надеждите на викингите.

Исландците потърсиха обрат, а и в края на мача Аржентина поведе на Нигерия, което означаваше, че един гол праща викингите напред.

Хвърлянето в атака обаче отвори пространства в отбраната им и в 90-та минута Иван Перишич вкара за 2:1 и уби окончателно интригата в мача.