Хвича, Зизи, Кварадона – той просто няма спиране
Наполи даде за грузинеца 10 млн. евро, а само 6 месеца по-късно може да го продаде, ако поиска, за 100
Магията на футбола оживява през този сезон с представянето на един грузински мега талант. Преди половин година той пристигна в Неапол като световно неизвестния Хвича Кварацхелия. Тогава ексцентричният президент на Наполи Де Лаурентис му съкрати непроизнесимото име на "Зизи", а след няколко мача феновете го сравниха с великия Диего Армандо Марадона, наричайки го "Кварадона". И този път си имаме работа наистина с раждането на звезда. Европейските величия Аякс и Ливърпул, както и онзи ден италианският колос Ювентус, вече разбраха с кого си имат работа. 21-годишният грузинец със сигурност притежава особена и рядка магия в краката си.
И когато толкова бързо се изстреляш
В космическа орбита
Любопитството трябва да бъде задоволено. Хвича е юноша на Динамо (Тбилиси), но баща му Бадри не е доволен от отношението към него в гранда на Грузия и го отвежда в далеч по-непретенциозния Рустави. Още тогава в цялата история прозират тъмните мениджърски интереси в бившия Съветския съюз и това лесно може да бъде проследено в трансферните суми в кариерата на Кварацхелия. Явно агенти така са планирани нещата, че Рустави го дава под наем на Локомотив (Москва). Тогавашният треньор на "железодарожники" Юрий Сьомин сега казва, че никога в кариерата си не е работил с по-голям талант от Хвича. Но явно през 2019 година не е мислил по този начин, след като Локомотив го връща в Рустави.
И от грешката на Локомотив веднага се възползва Рубин (Казан), който го откупува за смешна сума. Там вече особеностите в играта на Кварацхелия разцъфтяват. Изиграва почти три пълни сезона, но нито головете, нито асистенциите впечатляват в прекомерна степен.
Следва много интересна част от тази история, която не предизвиква особено внимание. Но си е скандална. След 24 февруари 2022 година Хвича въобще не се двоуми да напусне Русия и да заиграе не къде да е по земното кълбо, а точно за ... грузинския Динамо (Батуми). И забележете - три месеца по-късно този клуб го продава на Наполи за между 10 и 12 милиона евро.
Че са платени милионите е ясно, но е повече от съмнително да са отишли в касата на Динамо (Батуми).
Ако бяха взели наистина тези пари, те едва ли щяха да загубят битката за титлата в страната си. А и едва ли щяха да имат в състава си само един "плажен" бразилец, а всичко друго да е местни анонимници. Но сега това са забравени подробности от пейзажа. А явно на никой не му присветва за обстоятелството, че Лучано Спалети бе пет години треньор на Зенит в Русия, като това е единственият клуб, с който 63- годишният италианец е ставал шампион. Контактите му не само в Санкт Петербург са отлични. Информацията - явно също.
Всичко е добре, когато завършва добре
И Спалети се къпе в лъчите
Не само на успехите, но и на своята далновидност. Защото е истинско чудо, отбор да бъде напуснат от най-голямата си звезда и няколко месеца по-късно вече никой в Неапол да не сеща за Роберто Инсиние. Осем години служба и статут на легенда бяха заличени от Кварадона за половин сезон. Грузинецът накара всички да се влюбят в него, а и има защо. А общата цена на най-горещия нападателен тандем Виктор Осимен - Хвича вече е към 200 милиона евро. Затова казват, че футболът е велико чудо. Преди няколко месеца крилото играеше по селските терени в Болниси, Гагра и Телави, а сега бродира пред 60 хиляди на "Диего Армандо Марадона".
И приближава Наполи към титлата с всяка изминала седмица. Тимът на Спалети води с 9 точки на върха, допуснал е само една загуба в първенството, а Хвича дотук е със 7 гола и 7 асистенции. Плюс безброй други голови атаки, минали през ураганния му дрибъл и директен стил.
Добавяме към това триумфите в групата на Шампионската лига срещу Аякс, Ливърпул и Рейнджърс и виждаме, че Наполи стремглаво върви надолу в коефициентите и в този турнир. След наказателната акция срещу Ювентус в петък (5:1), в титлата на Италия малко хора се съмняват. А и в Европа едва ли има мераклии да се пробват срещу точно този неудържим и помитащ съперниците отбор. Той просто лети, воден от неудържимия грузинец.
И все пак - не е ли твърде рано
За комплименти и хвалебствия?
С какво Зизи е по-добър от Инсиние, който бе достатъчно влиятелен за Наполи точно в лявата зона на нападението? Може ли да бъда сравнен Кварацхелия дори с Мбапе? Защо не - и двамата са с един и същ профил - леви крила, които обработват топката предимно с десния си крак. Хвича не притежава бързината на французина, но със сигурност го превъзхожда поне в два важни компонента. С типичната техника от футбола на малки вратички и с ювелирния си пас.
Всъщност завършващото решение в атака е най-силната страна на грузинеца. Той почти не прави непредизвикани грешки и е много отдаден на колективното начало. Естествено Мбапе винаги ще има предимството на своя голов удар, а и във взривния демараж.
Но параметрите на двамата през този сезон удивително съвпадат на ниво първенство. Мбапе е взел участие в 15 от 48-те гола на ПСЖ, а Кварацхелия - в 14 от 44-те на Наполи.
Хвича има петгодишен договор с Наполи, а Де Лаурентис през годините често е пропускал големи трансфери, за да запази състава. Звезди като Дрис Мертенс и Роберто Инсиние можеха да вкарат в касата на Наполи стотици милиони, а накрая си тръгнаха без пари. Но 73-годишния ексцентричен бос е с достатъчно богат опит, за да усети, че нещо се случва в Наполи.
И това нещо се нарича "звезден миг". Сезонът в калчото е едва по средата, но Наполи отвори разлика от 9 точки, а основните преследвачи Милан, Ювентус и Интер не дават никакви признаци, че могат да я стопят. Наполи разполага с най-широкия състав от играчи в добра форма не само в Италия, но и в Европа. В тима няма нито един трайно контузен, а за предстоящите битки в Серия А и Шампионската лига, Спалети разполага с 26 равностойни единици. Дори да излязат от строя Хвича и Осимен, на вахта ще застъпят македонецът Елмас и синът на Чоло - Джовани Симеоне. А те двамата съвсем не са случаен превоз!
И да си представим само, че през май всичкия рог на изобилието се излее точно в Неапол и се случи онова, което градът преживя с Диего Армандо Марадона през 80-те.
Няма никакво съмнение, че огромната част от славата ще е за едно грузинско момче, което феновете вече нарекоха Кварадона. Той ще навърши 22 години през февруари, а Диего беше на 27 през 1987-ма и на 30 през 1990-а, когато донесе единствените две титли на тима от Юга.
Дали пък няма да има съществена причина стадион "Сан Паоло" да си смени името отново!?