Уругвай е на четвъртфинал на Мондиал 2018, след като изстрада и заслужи 2:1 над Португалия.

Два гола вкара Единсон Кавани - кой от кой по-красиви, а Пепе върна попадение за европейския шампион.

Така в един ден, само за няколко часа, двете суперзвезди на нашето време Лионел Меси и Кристиано Роналдо напуснаха Световното първенство.

Те остават без титла на планетата, трудно е да си представим да ги видим и след 4 години в Катар на 35 и 37 години, съответно.

Донякъде тъжно, донякъде - символично, двете големи фигури на играта си тръгват в един и същ ден.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Това бе денят на Уругвай - един корав, непримирим и горд отбор, който носи на гърдите си двете звезди от две световни титли в историята на страната.

Преди 8 години "урусите" останаха на крачка от финал, губейки полуфинал от Холандия. Сега пак са се устремили към върха, въпреки че с 3 милиона население е най-малката нация в елиминациите на турнира. А и в елита на футбола изобщо.

Кавани откри в 7-ата минута след брилянтна комбинация с Луис Суарес. Взаимодействията на двамата донесоха пряко вече 4 гола на три поредни Мондиала за Уругвай, но изобщо не е случайно, че Луисито и Еди се разбират толкова добре.

Двамата са родом от градчето Салто, израснали са на 300 метра един от друг, а семействата им гледат редовно и днес заедно на барбекюто в един от двата двора мачовете на националния.

Тази вечер сеньор Суарес и сеньор Кавани-старши са се прегръщали, горди със синовете си - момчетата от Салто.

Португалия отвърна на удара чак след почивката, до тогава "небесносините" диктуваха нещата.

След паузата Бернардо Силва от "Манчестър Сити" сам взе ролята на режисьор на португалската игра и започна да създава положения пред вратата на Уругвай. Корнер донесе изравняването - вкара Пепе с глава в 55-ата минута.

Само 7 по-късно Кавани измисли голям гол - фалцира топката в обратния ъгъл без забавяне, с едно докосване. Попадение, достойно да те прати на четвъртфинал.

Неприятно, но Единсон се контузи 20 минути преди края и изглежда има разтежение. Може да пропусне четвъртфинала с Франция в петък, ако травмата е сериозна.

Нататък мачът продължи да е жестока битка, нямаше топка, отстъпена без бой.

Уругвайците бяха освирепели, а халфът Торейра даде тон - той лягаше пред ударите, спираше ги с глава, с тяло, лице...

В края Роналдо, като цяло анонимен в мача, изригна в лицето на мексиканския рефер Сесар Рамос след едно неотсъдено нарушение при португалска атака. Но не съдията бе виновен.

Уругвайците искаха повече победата и я спечелиха.

Чака ги нова голяма битка с фаворит - този път Франция.