Отзивите след драматичното 2:2 между Манчестър Сити и Арсенал в неделя няма да стихнат скоро, а едно ново съперничество вече се утвърждава като зрелището на Висшата лига. Двата отбора правят много здрави преки мачове в последните три сезона, като се борят и за титлата на върха в класирането.

Но според играчите на Сити, не всичко от съперника е "с чисто футболни средства".

Още в минутите след края Кайл Уокър и Джон Стоунс, двама от основните футболисти на домакините, нарекоха това, което Арсенал прави на терена с английския израз "тъмни изкуства" - нещо, което се използва за номера като забавяне на играта, провокации, изнервяне на мача.

А Бернардо Силва бе още по-краен в изключително емоционално изказване пред TNT Sports Brasil, като говори на родния си португалски. Думите му обаче бяха преведени и се появиха в английските медии в неделя вечер, а след тях вероятно никой в Арсенал няма да е доволен.

"Само единият отбор дойде да играе футбол днес - каза халфът на Сити. - Другите дойдоха да играят на границата и отвъд нея. Каквото позволи съдията, каквото е възможно... Знаем как играят те, вече трета година е така.

Започна се в първата минута (тогава Кай Хаверц направи бодичек на Родри и го свали на земята без топка - б.р.). Два пъти пратиха Родри на земята контузен за 10 минути.

След това ни вкараха гол, като капитанът ни бе извикан от съдията и не му бе позволено да се върне на позицията си. После ни вкараха втори гол, когато те направиха традиционния си блокаж на вратаря ни, което им бе позволено.

И през второто полувреме всичко бе едно голямо бавене на времето. Имахме куп срещи с рефери преди сезона и ни убеждаваха, че тези неща ще бъдат контролирани и ограничавани. А това не се случи днес. Позволиха им да играят "мръсно" и да бавят времето, колкото искат."

Естествено, от другата страна отзивите са съвсем различни. Фокусът е върху втория жълт картон на Леандро Тросар, изгонен в края на първото полувреме, след като ритна топката след сигнал за нарушение. По буквата на закона това е жълт картон, но остава дилемата как е според "здравия разум" и дали е в духа на играта.

"Няма да коментирам. Толкова е очевидно - ясно намекна какво мисли Микел Артета след края. - Вие виждате, аз виждам. Видях и други такива инциденти в мача, но само един бе наказан с жълт картон.

Очаквам през сезона да имаме около 100 мача с червени картони за разкарване на топката и забавяне на подновяването на играта. Ще следя за това."

Арсенал беснее и конкретно срещу това, че рефер на дербито бе Майкъл Оливър. Феновете полудяха в социалните мрежи още при назначението, припомняйки, че това е арбитърът, изгонил най-много играчи от техния тим - бяха шест, сега вече са седем.

Оливър ръководи двете най-трудни гостувания на Сити миналия сезон и след двете бе в центъра на полемики. Арсенал би с 1:0 на свой терен шампионите, а в този мач съдията не изгони Матео Ковачич от гостите за очевиден фаул за втори жълт картон.

Срещу Ливърпул навън пък Сити се спаси с 1:1, след като Оливър не видя доста лесно видима дузпа в 97-ата минута в наказателното поле на гостите.

Както винаги след голям мач в Англия, дискусиите скоро няма да стихнат. Фактите са, че на върха в класирането нещата изглеждат така:

Сити води с 13 точки, Ливърпул и Астън Вила имат по 12, а Арсенал е с 11. Челси и Нюкасъл имат по 10.