Ливърпул и Сити завършиха 1:1 в грандиозно дерби на "Анфийлд". Двубоят бе с особен заряд - последният шампионатен сблъсък между треньорските колоси Юрген Клоп и Пеп Гуардиола, както и директен сблъсък за върха в класирането.

Парадоксално обаче, гладиаторската битка завърши така, че там се озова Арсенал. "Артилеристите" водят в класирането с 64 точки, колкото има и Ливърпул, но столичани са с по-добра голова разлика. Сити пък е трети на само една точка зад тях и тройната битка за титлата продължава.

Ливърпул стартира двубоя без голямата си звезда Мохамед Салах, който остана на резервната скамейка, тъй като доскоро лекуваше травма и не бе готов да изиграе цял двубой. Още с началните минути двата тима "се захапаха" много здраво в скоростни атаки под дъжда над "Анфийлд".

До 23-ата минута, когато Сити успя да надхитри домакините със заучено изпълнение на ъглов удар. Топката бе пратена от Кевин де Бройне скоростно и изненадващо на близката греда, където Джон Стоунс бе изпуснат от Дарвин Нунес и откри резултата.

Getty Images

"Гражданите" опитаха да решат всичко с бърз втори гол, но Ливърпул удържа и на свой ред пое инициативата до края на първата част.

Второто полувреме започна също по възможно най-динамичния начин. В грешник за Сити се превърна Нейтън Аке, който върна много слабо една топка към вратаря Едерсон. Дарвин Нунес успя да пресече паса и принуди вратаря да го фаулира за дузпа. При нарушението Едерсон дори се контузи и малко след това бе заменен, но не и преди Алексис Макалистър да го преодолее от бялата точка за 1:1 в 50 минута.

Изравняването на резултата сякаш взриви още повече двубоя, като двата тима се хвърлиха в неспирни атаки. Защото равенството не устройваше нито един от двата отбора, тъй като така на върха щеше да остане Арсенал.

Камерите пък постоянно следяха всяка реакция на Юрген Клоп и Пеп Гуардиола на резервната скамейка, като и двамата треньори приемаха свръхемоционално всяко събитие на терена.

Половин час преди края на терена се появи и Салах, вдигайки трибуните на крака. На два пъти египтянинът извеждаше Луис Диас (чийто баща, който бе отвлечен, изгледа двубоя от ложата) на чудесни позиции, но колумбиецът не успя да прати топката в мрежата на появилия се в игра резервен вратар Щефан Ортега.

Шотландският страж се намеси решително и при удари на Макалистър и Нунес, като на практика бе с основна заслуга да не се стигне до аванс за Ливърпул до 75 минута на мача.

Постепенно Сити успя да укроти устрема на домакините и изравни играта.

А в 89 минута Жереми Доку се озова на чиста позиция и стреля в гредата, като този път късметът бе на страната на домакините.

Веднага след това съдията Майкъл Оливър даде 8 минути продължение на двубоя.

До края обаче отново не падна гол и така двата колоса завършиха при 1:1 в последния шампионатен сблъсък между Юрген Клоп и Пеп Гуардиола.