България завърши наравно 1:1 при гостуването си на Кипър в мач от Лигата на нациите.

Родните националите изиграха най-добрия си мач от началото на турнира, но пропуските в атака ги лишиха от трите точки.

Макар да изоставаха в резултата след 24 минути игра, българите показаха дух, опитвайки да обърнат развоя на двубоя, но за разлика от предходните мачове в турнира, късметът не бе на наша страна.

Показателен е фактът, че България направи 500 точки паса за 90 минута, постижение показващо превъзходството на родния тим.

Така кръг преди края България заема второто място в групата с 10 точки, колкото има и лидерът Норвегия, но с по-добра голова разлика. Скандинавците измъкнаха равенство 1:1 в гостуването си на Словения.

Това означава, че всичко ще се решава в понеделник, когато на "Васил Левски" българите излизат за задължителна победа срещу Словения, докато Кипър приема Норвегия.

Снимка: АР/БТА

След доста слабо начало на мача, в което двата тима не демонстрираха нищо интересно, Кипър успя да поведе в 24-ата минута.

Ивелин Попов опита рейд между няколко кипърски играчи, но загуби топката, а домакините се възползваха по най-добрия начин от това.

Хамбос Киряку изведе Панайотис Закариу, който още на центъра се откъсна от отбраната ни, остана сам срещу Петков и чукна топката покрай опитния страж за 1:0.

След попадението България заигра доста по-активно, а до края на мача събитията на терена се развиваха в кипърската половина.

Отлично положение се откри пред Божидар Краев, който получи топката в малкото наказателно поле, но ударът му бе слаб и спасен от вратаря. Минута по-късно кипърският страж спаси и удар на Попов от чиста позиция.

В самия край на наказателното поле с пропуск се отчете и Георги Костадинов.

Играта през втората част отново се развиваше изцяло в половината на домакините. България обаче така и не успяваше да се възползва от това.

След час игра дойде едно от най-спорните положения, когато капитанът Попов се откъсна от отбраната и бе избутан от бранител в бяло, но съдията не отсъди дузпа.

Десет минути преди края Николай Бодуров стреля от чиста позиция с глава, но кипърския страж направи уникално спасяване, накарало родният бранител да удря главата си в гредата от яд.

Съдбата все пак се усмихна на България, когато Попов бе препънат в наказателното поле и този път съдията отсъди дузпа.

Зад топката застана Николай Димитров, който хладнокръвно изравни.

България като по чудо не стигна до победата в дадено от съдията продължение, но бранител в бяло изчисти от голлинията удар с глава на Васил Божиков.

В крайна сметка Кипър стигна до точката, а мачът на истината за България е в понеделник от 21:45, когато на "Васил Левски" пристига Словения.