Трансферният прозорец в европейския футбол е пред своето затваряне, а това означава само едно - отборите нервно преговарят за последните сделки, с които да оформят своите състави.

Доволни и недоволни отново ще има, а единственото сигурно е, че купища милиони евро ще се платят за доказани и не чак толкова популярни футболисти.

ВИЖТЕ НАШАТА ГАЛЕРИЯ С 10-ТЕ ОТБОРА С ПОЛОЖИТЕЛЕН И 10-ТЕ С ОТРИЦАТЕЛЕН БАЛАНС ЗА ПОСЛЕДНИТЕ 5 ГОДИНИ ТУК.

Във времена на трансферна лудост и цени, които биха звучали като нещо паранормално само преди десетина години, е много трудно за отборите да излязат на плюс.

Особено ако за тях е важно да са конкурентноспособни и същевременно с няколко класни изпълнители под ръка.

1. "Монако", положителен баланс от 392 милиона евро. Монегаските са абсолютен шампион в това отношение и това е по вкуса на собственика Дмитрий Риболовлев. Тимът спечели първенството преди две години без никакви гръмки трансфери. Пълната противоположност на хегемона ПСЖ. Най-значимият изходящ трансфер бе на Килиан Мбапе в ПСЖ (135 милиона евро). Хамес Родригес отиде в "Реал" (75 млн), Тома Лемар в "Атлетико" (60 млн), Антони Марсиал в "Манчестър Юнайтед (60 млн), Бенжамен Менди (57 млн) и Бернардо Силва (50 млн) в "Манчестър Сити".

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Правим класация за последните пет години, в която ще разгледаме кои са най-печелившите отбори на пазара в големите 5 първенства само от трансферни сделки и кои са тези, които харчат най-много.

Подреждаме по 10 клуба в двете категории.

Тук става дума за баланса от входящите и изходящите трансфери. Това в голяма степен напълно зависи изцяло от политиката, която следват собствениците на клубовете.

"Реал" (Мадрид) например е с положителен баланс през последните пет лета, въпреки че се слави като машина за изкупуване на най-големите европейски звезди.

Но пък продажбата на Кристиано Роналдо има своята роля за попадането в категория "плюс".

5. "Палермо", положителен баланс от 80 милиона евро. Отборът на Ивайло Чочев направи някои големи сделки през последните години, но това му изигра лоша шега и сега е в Серия "Б". Най-голямото име, което напусна, е това на Паоло Дибала в посока "Ювентус" (40 млн). Хавиер Пасторе отиде в ПСЖ (42 млн), а преди години Франко Вазкес отиде в "Севиля" (17 млн).

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Прави впечатление, че английските клубове нямат притеснение от това да харчат повече, отколкото получават за трансфери. Общо шест от първите десет с най-отрицателен баланс отбори са от Острова.

В другата крайност са френските тимове, с изключение на фрашкания с катарски пари ПСЖ.

Те се изхранват от изграждането на таланти, които след това напускат страната-световен шампион за големи суми. Примери безкрай, включително и в галерията.

1. "Манчестър Сити", отрицателен баланс от -656 млн. евро. Този отбор обича да харчи. И то по много. Задминава с над 100 милиона разходи втория в тази класация, но това му донесе и три шампионски титли през последните седем години. Рекордните трансфери на "гражданите" към този момент са следните: Кевин Де Бройне от "Волфсбург" (76 млн), Рияд Марез от "Лестър" (68 млн), Еймерик Лапорт от "Билбао" (65 млн), Рахийм Стърлинг от "Ливърпул" (64 млн) и Бенжамен Менди от "Монако" (58 млн). В кратката си история на богатство "Сити" купи общо 23 играчи за над 30 милиона евро.

Снимка: Twitter