Краля и неговите хлапета: Хаджи има план да върне славата на Румъния
Местната футболна легенда мечтае пак да види страната на Мондиал
Марадона на Карпатите. Командира. Краля. Все част от прозвищата, с които Георге Хаджи бе познат на феновете заради магическите си изпълнения на терена. Вече на 58 години, Джика отдавна е далеч от дните си на играч, но остава все така отдаден на любимата игра, благодарение на която носеше радост на Румъния, а също така и на феновете на Реал (Мадрид), Барселона и Галатасарай, където минаха най-силните му години на футболния терен.
Последното участие на северните ни съседи на световно първенство е с Хаджи в състава - през 1998-а във Франция, а четири години по-рано, в САЩ, той е главната фигура при достигането до четвъртфиналите на Мондиал 1994.
Днес той продължава да се труди неуморно с една-единствена мисия - да помогне на родината си да се върне на голямата футболна сцена.
През 1994 година в Румъния лозунгът "Хаджи президент!" бе изключително популярен, а макар да не се кандидатира на изборите две години след това, пак имаше бюлетини, на които бе написано името му. На практика той си докара няколко хиляди гласа без да участва официално.
Когато твореше на игрището, Джика често решаваше мачове с едно отиграване. Магическо докосване, било то пас или гол. Но от другата страна на линията, вече в ролята на треньор нещата са по-различни. Той се впусна в професията малко след края на кариерата си, като веднага скочи в дълбокото и застана начело на националния отбор на родината си през 2011 година.
"Имах индивидуалност. Владеех топката добре, бях бърз. Йохан Кройф и тоталния футбол бяха най-голямото ми влияние. А и носех №10, което означаваше, че или трябва да създам гол или да го отбележа. Носих десетката в Реал (Мадрид) и Барселона, а мотивацията ми винаги е била една - да бъда най-добър", разказва Хаджи.
Началото на треньорската му кариера е далеч от блестящо. Определено е различно от това, което правеше като футболист, но постепенно нещата се нареждат и той намира своето място под слънцето, вече в нова роля.
Освен Румъния, води още Галатасарай на два пъти и Стяуа (Букурещ), както и Виторул и Фарул (Констанца).
Сега, вече почти 60-годишен, Джика Хаджи е собственик и треньор на елитния Фарул. Понастоящем лидер в класирането на румънския шампионат. През 2009 година се завръща в родния си град Констанца и започва проект от нулата. Собствена академия, в която инвестира голяма част от спечеленото като играч, а останалото допълва със заеми.
Към момента е инвестирал над 10 милиона евро, а целта е една - да види Румъния на ниво на световно първенство.
Визията му е мащабна - привлича над 200 деца от цяла Румъния, а в академията работа започват около 100 души. Тогава всичко стартира с третодивизионния Виторул (Констанца), който постепенно се изкачва до елита, а през 2017 година печели и титлата на страната. През 2021 година се слива с Фарул - отборът, от който Краля тръгва към голямата сцена.
Легендата продължава да се наслаждава на играта максимално - включва се в тренировките и скрива топката на своите възпитаници с невероятен дрибъл и майсторски пасове и пряк свободни удари.
Днес Фарул е един от отборите с най-млади състави в цяла Европа, а философията е изцяло да се залага на подрастващите. Наскоро под ръководството на Джика Хаджи дебют в професионалния футбол записа... 14-годишно момче.
През годините тимът е създал играчи, стигнали до Аякс, Фиорентина, Брайтън, Рейнджърс. Почти половината национален отбор на Румъния в момента е преминал през ръцете на Хаджи в Констанца. В това число влиза и синът му Янис, който е на 24 и в момента е играч на шотландския Рейнджърс.
"Добрият играч може да си върши работата навсякъде. Без значение от първенството. Преди да контузи коляното си (през януари миналата година), Янис бе избран за най-добър млад играч в Рейнджърс. Адаптира се добре, но имаше лош късмет. Аз не играх в Англия, но може би той ще стигне до Премиър лийг", разказва легендата, вече от гледната точка на горд баща.
Признава, че е отхвърлил две оферти от английския елит, когато е бил играч и съжалява за това днес. Тотнъм и Нюкасъл са били кандидатите за подписа му, но първо е предпочел Барселона на Кройф, а после и изключително изгодната сделка от Галатасарай, благодарение на която финансира сегашното си занимание във Фарул.
"Написах книга, в която описвам всичко за тактиката си, философията си, за това как виждам играта. Трябва да се започне от основите, първо да се правят простите неща и да се върви стъпка по стъпка към по-сложните. Мотото ми е, че съм роден да побеждавам, а не просто да съществам. Така че се опитвам да ги приложа във всичко, което правя и да вдъхновя тези, с които работя", разказва още голямата румънска десетка.
Целта на Хаджи във Фарул е да вкарва в представителняи тим поне по двама юноши на клуба веки сезон. Като треньор той не се интересува от възрастта на възпитаниците си.
"Академията е моят начин да се отблагодаря на футбола, защото винаги съм се чувствал длъжен на играта. Имах късмета да работя с добри учители и да прогресирам бързо. И сега искам да правя точно това", продължава Хаджи.
До 2025 година трябва да бъде готов и новият стадион на клуба, който ще е с капацитет от 20 000 места, четири пъти повече от сегашния такъв на академията.
"Завърнах се в Констанца, защото съм роден тук. Това е моето място, а Фарул ме създаде. Работя, за да правя шампиони. Искам да създавам световни шампиони и варявам в това. Вярвам в работа си и в таланта на румънските играчи", допълва той.
Категоричен е, че целите трябва да са големи и да имаш вяра в тях. Защото иначе няма да постигнеш нищо.
А голямата му цел е Румъния пак да блесне на картата на световния футбол.