Атлетик (Билбао) е новият носител на Купата на Краля в Испания.

Гордостта на баските, който печели симпатии на феновете от цял свят с политиката си да залага само и единствен на местни футболисти, спечели турнира след драма с дузпи.

Атлетик надви Майорка, след като двата тима завършиха наравно 1:1, а при дузпите отборът от Билбао надделя с 4:2.

Така след 40 години мъки и общо шест загубени финала, вторият най-успешен клуб в историята на турнира отново успя да грабне трофея.

За Билбао това е 24-а Купа на Краля, но повечето от тези отличия са спечелени още преди Втората световна война. За последно баските успяха да го сторят с 1:0 над Барселона пред 100 000 на "Бернабеу" през 1984-а, за да последват мъчителни 40 години, в които имаше шест загубени финала.

Но съдбата отново се усмихна на отбора на Атлетик, който изостана в резултата още в 21-ата минута, когато Даниел Родригес изведе Майорка напред след страхотен изстрел.

Атлетик, който влезе във финала като фаворит обаче имаше игровото надмощие, изпусна няколко шанса, а в 50-ата минута в крайна сметка заслужено успя да изравни.

Това се случи след гол на Ойхан Сансет.

До края Атлетик имаше достатъчно шансове за пълен обрат, но не сигна до нов гол. Редовното време на мача завърши при резулат 1:1, голове нямаше и в продълженията, а това означаваше дузпи.

Първите изпълнения на двата тима бяха точни, но Ману Моланес изпусна втория изстрел за Майорка.

Играчите на Атлетик продължиха да са точни, а неубедителният изстрел на Неманя Радонич съвсем наклони везните в полза на тима от Билбао.

Всичко се решаваше с четвъртата дузпа за Атлетик - Алекс Беренгер се нагърби с изпълнението и бе точен, а това означаваше първа Купа на Краля за баския тим от 40 години насам.