Манчестър Юнайтед и неговият мениджър Ерик тен Хаг ще чуят доста критики в следващите дни, като още в неделната вечер, след като загубиха с 1:3 от Сити в градското дерби, две легенди не спестиха нищо.

"Червените дяволи" водеха срещу шампионите с 1:0 до 56-ата минута и удържаха 1:1 до 80-ата, но в края бяха надиграни и победени. При това, след като Сити подобри рекорда си по удари в един мач на свой терен във Висшата лига - 27 (8 точни), а владеенето на топката бе 73:27 процента.

Гостите имаха претенции към съдията Анди Мадли за нарушение срещу Маркъс Рашфорд преди изравнителния гол на Сити, както и за дузпа - при фаул на вратаря Едерсон срещу Алехандро Гарначо, секунди преди попадението на Фил Фодън за 2:1. И двете ситуации са спорни, но бяха отсъдени в полза на домакините.

Рой Кийн в студиото на Sky Sports отказа да покаже каквато и да е симпатия към начина, по който Юнайтед се бранеше в голяма част от мача и удържаше шампионите.

"Да си компактен в защита е абсолютният минимум, говорим за Манчестър Юнайтед - анализира дългогодишният капитан и лидер на славния тим на сър Алекс Фъргюсън. - В последните 30 минути те не пипнаха топката. Не можеха да излязат от полето си.

Говорим си за това, че са се представили добре и са се съпротивлявали. Но ти трябва да направиш повече, когато си в този клуб. Затова си привлечен в Юнайтед, за да играеш в големите мачове. Нивото им е доста далеч от това на Сити, очевидно е.

Ерик тен Хаг има няколко много важни месеца пред себе си. Ако спечели трофея - а това може да е само Купата на ФА, и класира отбора в Шампионската лига, картината ще е различна. Но ако не успее... наистина се замисляш накъде отива този отбор с този мениджър."

Пол Скоулс, друга легенда от същата халфова линия на тима на Фъргюсън, бе още по-директен:

"Преди седмица загубихме от Фулъм у дома... Не можеш да падаш от Фулъм у дома, когато се целиш в топ 4 и това да скъсиш дистанцията от водещите отбори. Просто не е приемливо. Още по-лошо е, че загубата в дербито сякаш се приема за нормална. Не е неочаквано да паднем от Сити... Това говори достатъчно.

Юнайтед е много далеч от първите в класирането, не само като точки. На милион километра сме от това да спечелим титлата. Играем толкова зле, че няма защо да се концентрираме върху други отбори или върху съдиите.

Следващата седмица съперник е Евертън, а аз наистина не знам какво да очаквам... Юнайтед играе дефанзивно срещу всеки и опитва да го удари на контраатаки. Това не може да е Юнайтед."

Тимът е на шесто място с 44 точки, на шест зад петия Тотнъм и на 11 зад четвъртия Астън Вила.

Лидерът Лидърпул е с 63, а Сити - с 62.

Юнайтед все пак е в Купата на ФА, където го чака четвъртфинал у дома срещу Ливърпул.