Битката за титлата във Висшата лига през 2024 година изглежда, че вече е между два отбора.

Ливърпул окончателно абдикира в нея, след като завърши наравно 2:2 при гостуването си на Уест Хям в 35-ия кръг.

Мърсисайдци на Юрген Клоп отново трябваше да обръщат резултата, както много пъти през този сезон, но този път бяха изравнени и взеха само една точка. Това означава, че са със 75, като остават на третото място. Манчестър Сити е със 76, но с два изиграни мача по-малко, а лидерът Арсенал е със 77 и един мач по-малко.

Ливърпул все още математически шанс, но това минава през поне по две загуби на "граждани" и "артилеристи", което към момента изглежда немислимо. Днес хората на Юрген Клоп играха много силно в нападение, въпреки че Мохамед Салах и Дарвин Нунес бяха оставени на пейката. Два удара в гредите и още много пропуски, както и пропукливата защита не дадоха възможност за победа. Тази издънка се добавя към равенството с Манчестър Юнайтед и загубите от Кристъл Палас и Евертън в последните седмици.

За проблемите на мърсисайдци подсказа и ситуация във второто полувреме, когато преди да влезе на терена Мохамед Салах се развика на треньора си Юрген Клоп.

През първото полувреме Ливърпул не показа обичайната си висока скорост и си личеше, че отново има проблеми. В 26-ата минута имаше и липса на късмет, когато получи дузпа за игра с ръка на Анджело Огбона, но тя бе отменена заради засада на Луис Диас в хода на атака.

В 40-ата минута колумбиецът удари греда с удар по земя, а вместо Ливърпул да поведе, се случи обратното. Уест Хям откри резултата в 45-ата минута след центриране на Мохамед Кудус и точен удар с глава на Джаред Боуен.

Снимка: AP/БТА

През втората част хората на Юрген Клоп излязоха преобразени и бързо изравниха резултата. В 48-ата минута Анди Робъртсън бе точен след пас на Диас, а вратарят Алфонс Ареола не успя да се намеси добре, защото не виждаше топката.

Последваха куп атаки пред вратата на "чуковете". Опасен удар на Трент-Александър Арнолд бе спасен, но в 65-ата минута Ливърпул поведе. След центриране от корнер топката стигна до Коуди Гакпо. Той стреля в тялото на Огбона, като се получи троен рикошет чрез него, Томас Соучек и Ареола. Попадението бе записано като автогол на стража - 1:2.

Последва силен период на "чуковете" и те направиха две много опасни нападения, като второто се превърна в гола. При първото Алисон спаси удар на Едерсон Палмиери, но малко след това Михаил Антонио се разписа с глава след центриране на Боуен - 2:2.

Мохамед Салах и Дарвин Нунес точно тогава влязоха на терена, египтянинът беше ядосан на Клоп, че влиза толкова късно. До края Ливърпул заигра "ва банк" и в 89-ата минута отново нацели греда чрез далечен удар на Харви Елиът. В крайна сметка обаче гостите така и не успяха да стигнат до победно попадение.

Равенството оставя Уест Хям на осмото място с 49 точки, на една зад седмия Нюкасъл.