ЦСКА спечели второ поредно Вечно дерби срещу Левски - 3:1 на националния стадион в София.

"Червените" на Стамен Белчев повториха триумфа със Нестор Ел Маестро (2:0), като надвиха големия враг и след разделянето на шампионата в челна шестица.

Така сезонът ще завърши с два триумфа на ЦСКА и едно равенство във вечните дербита. Днешният триумф за "армейците" стана възможен след вихрено първо полувреме с три гола - на Улаус Скаршем, Джонатан Линдсет и Марселиньо Кареасо. През втората част Левски заигра далеч по-добре, но успя да върне само един гол чрез Асими Фадига.

Така Стамен Белчев продължи да е много успешен срещу "сините", а неговият тим събра актив от 66 точки и поведе с четири на Черно море в битката за второто място. "Моряците" в недеял приемат Локомотив Пловдив. Именно пловдивчани пък са конкурента на Левски за четвъртото място. "Смърфовете" остават с една точка преднина (55 срещу 54), а разликата може да скочи утре.

Снимка: БТА

Слабото представяне на "сините" през първото полувреме и грубите грешки в защита са пореден камък в градината на Николай Костов, който едва ли ще е треньор на гранда след края на този сезон. Иначе двубоят за щастие мина без сблъсъци между агитките или опасна пиротехника, тъй като големите буферни зони свършиха работа.

Стартът бе по-силен за "червените", но без особени опасности пред Пламен Андреев. В 14-ата минута Сейни Санянг от тима на Стамен Белчев получи първия жълт картон. Малко след това Левски бе на сантиметри от гола. Джавар Ел Джемили стреля технично от воле, получи се лек рикошет и кълбото срещна страничната греда сякаш след намеса и на Густаво Бусато. Още в следващата атака Рикардиньо също бе близо до гола, като се оказа на стрелкова позиция от малък ъгъл. Преодоля излезлит Бусато, но ударът по земя мина встрани.

Снимка: БТА

В 25-ата минута обаче ЦСКА откри резултата. Левски проспа пас към левия бек Санянг, който центрира остро към Каранга. Нападателят съобразително върна за  Улаус Скаршем и норвежецът разстреля Андреев за 1:0.

Интересните ситуации продължиха, а малко след гола можеше да се стигне до още един с норвежки автор. Джонатан Линдсет опита да прехвърли технично Андреев, но стражът се справи и изби в корнер. На тъч линията също бе интересно, тъй като Николай Костов получи жълт картон за протест.

Снимка: Bulphoto

В 35-ата минута вторият норвежки гол все пак стана факт. Скаршем беше изведен по прекрасен начин зад защитата. Спря се в наказателното поле и върна към сънародника си Линдсет, който също с много силен изстрел, но по земя реализира за 2:0.

Последваха няколко добри изяви на Марин Петков в атака за "сините", но в защита те бяха потресаващи и допуснаха трети гол в края на полувремето. Фабио Лима направи ужасяващо връщане към Пламен Андреев, а Марселиньо Кареасо открадна топката и след това вкара на празна врата.

Снимка: БТА

Левски излезе да мие срама през второто полувреме и можеше да го направи, но бе спрян от Густаво Бусато. Бразилецът първо спаси силен удар на Ел Джемили, а след това и на Патрик Мислович. В атаката се контузиха Санянг от ЦСКА и Петков от Левски, като двамата трябваше да бъдат принудително заменени. В едно от следващите нападения на "сините" Брадли де Нойер направи важна намеса пред гол линията и също предотврати сигурен гол на "сините".

Бусато след това направи още едно спасяване, но "сините" заслужено се разписаха в 61-ата минута. Цунами центрира от левия фланг, а на далечната греда резервата Асими Фадига засече от воле и вкара за 1:3. Отборът на Николай Костов показа далеч по-добра динамика в този период.

Постепенно "червените" изравниха играта и дойдоха традиционните минути на сблъсъци по терена, спорове със съдията, смени и други прекъсвания. Отборът на Стамен Белчев умело задържаше топката и спря набезите към своята врата.

ЦСКА: Густаво Бусато, Тибо Виан, Браян Кордоба, Юрген Матай, Сейни Санянг, Амос Юга, Марселино Кареасо, Джонатан Линдсет, Улаус Скаршем, Матиас Фаетон, Фернандо Каранга,

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Келиан ван дер Каап, Кристиан Димитров, Хосе Кордоба, Цунами, Карлос Охене, Патрик Мислович, Марин Петков, Фабио Лима, Джавад Ел Джемили, Рикардиньо