"Локомотив" (Пд) е на втори пореден финал за Купата на България след 0:0 с "Левски" в София на реванша от полуфиналите и 2:0 общ резултат.

Така отборът от Пловдив ще опита да дублира триумфа си от 2019-а в турнира, а негов съперник ще е или ЦСКА, или "Ботев" - техният сблъсък-реванш от полуфиналите е в сряда в София (0:0 в първия двубой).

Само един извънстоличен отбор е защитавал Купата на България в поредни години - "Литекс".

Елиминирането означава, че "Левски" за 11-и пореден сезон остава без трофей, след като е ясно, че няма как да спечели и титлата.

Изненадващо, треньорът на домакините Георги Тодоров избра стартови 11 без чист нападател, и то при условие, че отборът му търсеше обрат от 0:2 след първия мач.

Станислав Костов не бе в групата, а Найджъл Робърта остана резерва.

Снимка: Bulphoto

Първото полувреме мина без големи емоции, освен в минутите, в които "сините" фенове скандираха името на своя капитан Живко Миланов, който се отказва от футбола след 11 сезона в "Левски".

Единствената сериозна опасност за домакините дойде в средата на полувремето, когато Станислав Иванов получи шанс да стреля от 7-8 метра, но не уцели вратата.

"Локо", точно в стила на треньора Бруно Акрапович, постепенно укроти мача и вкара играта в своето темпо.

В 43-ата минута Бирсент Карагерен стреля остро от десетина метра и само отлично спасяване на Георги Георгиев остави "Левски" в играта.

Запомни се и поредно ужасно влизане на Хали Тиам в краката на съперник, което вече си е направо традиция за сенегалеца при престоя му в българския футбол.

Халфът получи и жълт картон за него, защото бе второ негово тежко нарушение в мача.

Второто полувреме започна с димна завеса от сектор "Б" заради пироефекти и две смени от треньора Георги Тодоров - Найджъл Робърта и Мартин Райнов трябваше да дадат свежест на домакините.

В средата на полувремето "Левски" стигна до най-сериозните си опасности в рамките на около 80 секунди. В 64-ата минута Мартин Луков майсторски спаси удар с глава на Паулиньо - първи точен от "сините" в мача. След два последователни корнера, Робърта от няколко метра пак трябваше да вкара, но отново Луков се намеси.

В края гостите тотално убиха ритъма на "Левски", който се умори видимо. Но намери сили за финален натиск, повече плод на желание и мотивация, отколкото на реална класа и физически сили.

И в 88-мата минута Луков отново се наложи да спасява, след като Робърта стреля с глава.

В добавеното време Янис Каргас дори успя да вкара топката в мрежата, но преди това извърши нарушение срещу защитник на "Локо", като го натисна във въздуха. Съдията Никола Попов свири още преди удара на бранителя, но това не спря "сините" протести. Това обаче бе краят на надеждите на левскарите.

И емоционалният край на Живко Миланов със синята фланелка. Бранителят рухна след последния сигнал и се разплака - очевидно емоциите взеха връх в юношата, дал повечето години от кариерата си на любимия "син" отбор.

"Локо" на Акрапович мечтае за нов триумф с трофея, втори поред. Финалът е на 1 юли на Националния стадион "Васил Левски", а съперникът ще е ясен в сряда вечер.

"Левски" - "Локомотив" 0:0 (0:2 в първия мач)

Съставите:

"Левски": Г. Георгиев, Горанов, Ейолфсон, Каргас, Миланов, Тиам, Паулиньо, Славчев (М. Петков), Мазурек (Райнов), Ст. Иванов (Здр. Димитров), Спиерингс (Робърта)

"Локомотив" (Пд): Луков, Алмейда, Масоеро, Петрович, Витанов, Умарбаев (Цветанов), Карагарен, Томашевич, Салинас (Акиниеми), Д. Илиев, Аралица (Малонга).