Лудогорец се класира на финал за Купата на България след драматичен мач-реванш срещу Черно море в Разград.

"Моряците" победиха с 2:1 и заличиха пасива от първата среща във Варна (1:2), но отпаднаха от надпреварата след загуба с 1:4 при дузпите. Така разградчани се класираха на първия си финал от 2018 година, когато бяха победени от Ботев Пловдив.

Днешният мач беше трилър, тъй като Черно море стигна до победиха с гол в 95-ата минута, който вкара мача в продължения. "Моряците" се защитаваха и стигнаха до дузпи, но там Атанас Илиев стреля над вратата, а Едгар Пашеко видя как ударът му е спасен. В същото време Лудогорец вкара всичките си четири изпълнения.

Така тимът на Ивайло Петев ще играе с ЦСКА 1948 на финала на 24 май.

Снимка: БТА

През първото полувреме и двата отбора действаха предпазливо - Лудогорец не искаше да изгуби бързо преднината си в общия резултата, а Черно море внимаваше пасивът да не се увеличи.

Разградчани обаче имаха две златни възможности да открият резултата. Първо в 14-ата минута след центриране от фаул Игор Пластун стреля с глава, но топката срещна напречната греда и излезе в аут.

Най-големият пропуск в мача дойде в 35-ата минута. След шпагат на Влатко Дробаров топката стигна на чиста позиция за Спас Делев, а той стреля над вратата без да има футболисти около себе си. В 42-ата минута след ново центриране от фаул Лудогорец вкара топката във вратата, но бе отсъдена засада на Оливие Вердон.

Черно море оцеля и моментът за "моряците" дойде в 55-ата минута, когато Мазир Сула проби по левия фланг и центрира, а в опита си Игор Пластун да изчисти топката с глава, той даде асистенция за Васил Панайотов, който реализира на далечната греда.

Лудогорец обаче изравни още в следващата атака. Кирил Десподов свърши много добра работа по левия фланг преди да центрира от аут линията, а нисичкият Спас Делев насочи топката с глава в ъгъла - 1:1. Това беше 18-ата асистенция на Десподов през сезона.

Снимка: БТА

В 67-ата минута Лудогорец можеше да направи пълен обрат, когато Десподов даде пореден много качествен пас, извеждайки Матиас Тисера, но аржентинецът не успя да преодолее Иван Дюлгеров в ситуация един на един. След това разградчани спокойно владееха инициативата, но напрежението се увеличи в 89-ата минута, когато ЧЕрно море поиска дузпа. Симон СЛуга излезе напред, а Атанас Илиев опита да даде пас, при който топката срещна ръката на Оливие Вердон. Претенциите бяха яростни, но ВАР и главният съдия отсъдиха, че дузпа няма.

В продължението на срещата резервата Едгар Пашеко отправи опасен удар от воле, който бе спасен от Слуга.

Снимка: БТА

Драмата бе пълна, защото в последната пета добавена минута Черно море стигна до изравнителен гол. Последователно Даниел Димов и Живко Атанасов играха с глава при разбъркване в наказателното поле, а с известна доза късмет Матеус Машадо отклони във вратата за 2:2.

В първото 15-минутно продължение Лудогорец бе по-активният отбор най-вече чрез Тодор Неделев. Родният национал първо отправи опасен удар покрай вратата, а по-късно негово центриране за малко не доведе до автогол на Алекс Фернандес. Напрежение имаше и в последните минути на второто продължение, когато Лудогорец поиска дузпа за игра с ръка, а след това и се настани в противниковото наказателно поле, но без резултат.

Дузпите за Лудогорец: Вердон вкара, Текпетей вкара, Неделев вкара, Видал вкара

Дузпите за Черно море: Илиев изпусна, Фернандес вкара, Пашеко изпусна