Българският шампион Лудогорец започна по забележителен начин участието си в групите на Лига Европа. Разградчани подчиниха Рома на Жозе Моуриньо с 2:1 за радост на своите фенове по трибуните на стадион "Хювефарма Арена".

За "орлите" това бе първа победа в груповата фаза на европейски клубен турнир от близо три години насам. "Вълците" от Рим, които спечелиха Лигата на конференциите миналия сезон, пристигнаха у нас като отявлен фаворит и надали са си представяли подобно развитие на нещата.

ВИДЕО РЕПОРТАЖ ОТ ПОБЕДАТА НА ЛУДОГОРЕЦ ГЛЕДАЙТЕ ТУК >>>

Италианците се втурнаха напред от самото начало и стигнаха до бърз корнер, а в една от първите си атаки домакините имаха златен шанс за гол. Десподов бе изведен по лявото крило, надбяга защитата на съперника и отправи нещо средно между изстрел и пас, но Бърнард Текпетей не успя да засече топката. Първите 10 минути на "Хювефарма Арена" бяха динамични, като и двата тима имаха претенции за дузпа, но те не бяха особено основателни. В 12-ата минута Пелегрини отправи първия точен удар в мача, но той не бе достатъчно силен и Падт спаси.

Снимка: БТА

Италианците започнаха да пресират дълбоко в половината на съперника и домакините имаха сериозни затруднения в изнасянето и организацията на играта си. Така около 20-ата минута гостите бяха наложили тотален контрол над случващото се на терена. В 28-ата минута родните шампиони за кратко създадоха суматоха в защитата на Рома след центриране отдясно, но Челик бързо изчисти.

Десет минути преди почивката "вълците" пропуснаха да открият - Манчини засече центриране от ъглов удар с глава, но стреля в страничната греда. Малко след това Дибала стреля от движение, като в крайна сметка Недялков блокира навреме този шут, а почивката дойде при 0:0.

Втората част започна с колосален пропуск на Пелегрини. Капитанът на италианския тим бе изведен брилянтно от Дибала с пас от дълбочина преди да е минала и минута игра, но опита да прехвърли Падт, като в крайна сметка прехвърли и вратата.

Темпото на игра продължи да бъде диктувано от гостите, докато разградчани разчитаха предимно на бързи атаки по двата фланга. Качеството на футбола обаче определено бе по-ниско от това през първото полувреме.

В 69-ата минута се откри една от редките след почивката шансове и за двата отбора. Пелегрини стреля от свободен удар фронтално срещу българската врата, но неточно. Само три минути след това италианците бяха наказани - Каули Оливейра се разходи необезпокояван през средата на противниковата защита и без проблеми отбеляза в долния ляв ъгъл за 1:0.

Снимка: AP/БТА

Секунди по-късно бразилецът засече топката от движение, но тя профуча близо до гредата.

Осем минути преди края на редовното време Рома поиска дузпа, но се оказа, че Антон Недялков не е играл с ръка. Поредният пропуск на Пелегрини дойде моменти след това - капитанът на "вълците" стреля неточно с глава, оставен абсолютно сам на няколко метра от вратата.

В 86-ата минута резервата Елдор Шомуродов направи това, което Пелегрини не успя няколко пъти. Всъщност именно Пелегрини центрира, а капитанът на Узбекистан с перфектно насочен изстрел с глава прати топката в мрежата за 1:1.

Радостта за отбора на Моуриньо бе кратка и в 88-ата минута Лудогорец пак поведе. Рик даде пас по земя към новото попълнение Нонато и той преодоля защитник, за да вкара за 2:1 от 4-5 метра.

В последната шеста минута на продължението голмайсторът Шомуродов пусна диагонален пас, който Дибала обаче не успя да засече - иначе със сигурност щеше да изравни резултатa.