Лудогорец срещу историята: За 43 години само веднъж български отбор навакса два гола пасив
В сряда вечер това трябва да се случи, за да отиде напред шампионът ни
Лудогорец е опасно надвиснал над пропаст, която води към едно от двете най-срамни отпадания в кратката, но доста успешна европейска история на клуба. 12-кратният шампион на България има зад гърба си девет участия в групите на европейските турнири, като в последните седем сезона е неизменна част от тях.
Именно заради това случилото се в Прищина преди седмица бе шокиращо, но с оглед показаното не и нелогично. А там Лудогорец загуби от косовския шампион Балкани с 0:2. Това бе първи дуел между двата тима от първия квалификационен кръг на Шампионска лига.
Реваншът е тази вечер от 21 часа и ще може да го наблюдавате по Diema Sport.
А днес на Лудогорец ще му трябва малко чудо, но не, защото срещу себе си има някакъв колос, който не може да бъде победен с два или повече гола. Балкани определено не е това. А защото с първите си два мача през сезона родният шампион с нищо не показа, че е способен на европейски обрат.
Разбира се, класата, опитът на тази сцена и домакинското предимство са на страната на Лудогорец. Но за прелом от 0:2 в европейските турнири е нужно нещо повече, особено когато играеш срещу отбор-шампион. Бил той и първенецът на Косово.
Отпадането би било сравнимо единствено със случилото се през горещия юли на 2015-а. Тогава Лудогорец се провали срещу никому неизвестния молдовски Милсами с общ резултат 1:3. А година по-рано разградчани тъкмо бяха записали първото си участие в групите на Шампионска лига, преминало с историческите за България първи точки и първа победа.
И да не забравяме, че онзи Лудогорец бе доста по-убедителен отбор игрово, но Милсами сложи ранен край на европейското участие.
Днес това няма да се случи и при отпадане от Балкани, защото родният шампион ще бъде пратен в пресявките за Лигата на конференциите, където високият коефициент и по-сериозната класа на отпадналите от Шампионска лига, лесно биха могли да означават ново участие в групите за разградския тим. Но не това е целта пред клуба, или поне не достигането до групите през пътя на "неудачниците", вместо през парадния вход за шампиони.
А пречупването на Балкани няма да е никак леко, защото като цяло не е лесно да обърнеш който и да е европейски опонент след изоставане с два гола в първия мач. Европейската история на клубния ни футбол го доказва. Подобни обрати отборите ни са постигали общо само шест пъти, като само веднъж се е случвало в последните 43 години. Показателно.
Защото в новата ера на футбола европейското домакинство има все по-малка тежест и я няма максимата от 60-те и 70-те, при която "те може да ни бият там, но ние ще ги бием с повече тук".
За 43 години единствен ЦСКА успя да навакса пасив от два или повече гола в първия мач, като това се случи през 2021-ва при едно паметно влизане на "червените" в групите на Лигата на конференциите. Това бе дебютният сезон на турнира, а в плейофната му фаза ЦСКА избегна най-големите страшилища при жребия и се падна с Виктория Пилзен. Но чехите също бяха фаворит, при това сериозен, предвид доста по-големия европейски опит за последното десетилетие.
И сякаш това се затвърди при първия мач в Пилзен, спечелен с 2:0 от домакините, след който сякаш не бяха много вярващите, че ЦСКА е способен на обрат. Десетина хиляди души под августовския дъжд на "Васил Левски" обаче станаха свидетели на една незабравима вечер в новата европейска история на ЦСКА. Греъм Кери даде надежди на родния клуб с ранен гол, а в 63-ата минута попадение на Георги Йомов вече означаваше, че пасивът от първия мач е стопен. Така се стигна до продължения, а за да бъде драмата в тях пълна, Юрген Матей се разписа в последния възможен миг - в 120-ата минута, когато всички нервно очакваха дузпите.
Така ЦСКА обърна чешкия Виктория, което бе последният подобен обрат от 1980-а насам.
Тогава отново на "Васил Левски" чехи плакаха в София, но сълзите бяха за пражкия Спарта. През сезон 1980-81 г. Славия има страхотен отбор, изпуснал за малко титлата у нас. Но "белите" вдигат Купата на България през 1980-а и влизат в турнира на КНК, където по правило слаби отбори няма.
В първия кръг е елиминиран полският Легия, а след това идва Спарта от тогавашна Чехословакия. В Прага "белите" са физически намачкани, а домакините сякаш са двойно по-мотивирани от името им - като на техния вечен пражки съперник. Спарта бие с 2:0, но е ясно, че на реванша ще има искри. Българите са надъхани и от твърдата игра, и от яд за резултата.
Славия прави знаменито първо полувреме на "Васил Левски" и обръща мача - 3:0 на почивката. В 38-ата минута Величков открива, а Андрей Желязков и Чавдар Цветков правят резултата класически в последните минути на полувремето. Така Славия достига до едни паметни четвъртфиналите срещу Фейенорд.
Но чешките сълзи в София не се изчерпват с това, защото четири години по-рано подобен обрат прави и столичният Академик.
В дебютния мач на "студентите" в Европа съперник е пражкия Славия, в чиито състав има петима играчи, вдигнали Европейската купа с отбора на Чехословакия три месеца по-рано. И Славия резонно печели с 2:0 в Прага, което не изненадва никого.
"Чехите играха много грубо, ритаха и фаулираха, загубихме в Прага с 2:0", разказва години по-късно един от участниците в мача Илия Чалев, като събитията до болка напомнят разказите на славситите за мачовете срещу Спарта четири сезона по-късно. Но в София Альоша Димитров прави невероятен мач и вкарва два гола за 2:0, а в продълженията гол на Симеон Янков означва 3:0 и място в следващия кръг за Академик.
А там идва Милан и онази паметна победа над "росонерите" с 4:3 в София, останала и до днес единствена за роден тим срещу седемкратните шампиони на Европа.
През същата 1976-а е друг от въпросните български обрати, който се разиграва в турнира КНК, където наш представител е Левски. "Сините" тъкмо са постигналите рекордното за родния футбол 12:2 в София и общо 19:3 над финландския Рейпас Лахти, преди да се изправят срещу португалския Боавища.
Левски губи с 1:3 в Португалия, но истинско "синьо торнадо" връхлита гостите през първата част в София, когато пред пълните трибуни на Националния стадион, Павел Панов и Кирил Миланов вкарват нужните два гола на "сините", а изпускат и още няколко положения. През втората част се налага и Левски да се брани и да разчита на спасявания на тогавашния си страж Николай Илиев, но в крайна сметка удъжа резултата и благодарение на гола си на чужд терен продължава към четвъртфиналите, където среща Атлетико (Мадрид).
Левски дори печели първия мач в София с 2:1, но след 0:2 в испанската столица отпада.
"Сините" имат още един знаменит обрат в тази категория, като той идва през 1972-а срещу румънският Университатя Клуж. Може би най-впечатляващия чисто като резултат български обрат, защото в онзи първи мач от Купата на УЕФА, Левски губи катастрофално с 1:4 в Клуж.
В София обаче всичко е различно. Голове на Георги Цветков и Бобата Жечев през първата част, както и две попадения на Цветан Веселинов "Меци" дават аванс на Левски от 4:0 при оставащи пет минути. И класирането изглежда сигурно. Две минути преди края обаче Мунтеану охлажда ентусиазма в "синьо" и праща мача в продължения. Там Левски отново налага волята си и обратът е постигнат. Гол от дузпа на Васил Митков и 5:1, което оформя общото 6:5 в този исторически сблъсък.
Стигаме и до първия подобен случай, който ще си остане и най-впечатляващ, предвид името на съперника, срещу когото е постигнат обратът.
Става въпрос за италианския Ювентус, който прекланя глава пред ЦСКА в сблъсък за Купата на Европейските шампиони през 1960-а. Все още в зората на европейските клубни турнири, "червените" губят с 0:2 на "Комунале" в Торино, преди да дойде тежката разправа с италианците на "Васил Левски". Кирил Ракаров, Никола Ковачев, Панайот Панайотов и Никола Цанев. Това са героите в червено, които за 75 минути разбиват италианския първенец и дават на ЦСКА аванс от 4:0. "Бианконерите" все пак стигат до почетно попадение чрез Бруно Николе, но то не стига за нищо повече от 1:4 и отпадане насред София.
Днес залогът за Лудогорец не е нито четвъртфинал, нито срещу себе си разградчани имат Ювентус или чешки гранд, но родният шампион е длъжен да запише седмия обрат в този списък.
В противен случай отпадането от Балкани при всички положения ще влезе в една друга класация на международното ни участие, а в нея поводи за гордост няма.
Ако спечели, Разград продължава във втора квалификация на Шампионската лига, където го чака Олимпия (Словения) или Валмиера (Латвия). Словенците спечелиха първия мач с 2:1, а днес е реваншът на терена на съперника им.
Ако отпадне, Лудогорец се влива в Лига на конференциите, третия по сила турнир. Там са и останалите ни три участника - ЦСКА, Левски и ЦСКА 1948, които също стартират от втори кръг на тази надпревара.