Времената се менят за българския футбол и всяко елиминиране на съперник в евротурнирите е считано за сериозен успех. Освен това сме в ера на предварителни кръгове, групови фази, както и на практически невъзможно допускане на тимовете ни до фази като четвъртфинали, полуфинали...

А бяха времена, в които в Купата на шампионите играеха само шампионите, в Купата на носителите на купи - само спечелелите купите в страните си. И директните елиминации те пращаха след три кръга на полуфинал. В турнирите не играеше всеки, силите бяха изравнени, а драмите - големи.

През сезон 1980-81 г. Славия има страхотен отбор, изпуснал за малко титлата у нас. Но "белите" вдигат Купата на България през 1980-а и влизат в турнира на КНК, където по правило слаби отбори няма.

Връщаме ви към европейските епопеи на тима от онзи сезон с фотоси от гостуването в Прага и домакинството на Фейенорд, запечатани от Иван Григоров.

ВИЖТЕ ФОТОРАЗХОДКАТА НИ С РЕЙДА НА СЛАВИЯ В ЕВРОПА ПРЕЗ 1980-81 Г.>>>

4 март 1981 г., Славия - Фейенорд 3:2, първи четвъртфинал за КНК, стадион "Васил Левски" в София.

Снимка: Иван Григоров/Dir.bg

От Англия там е Уест Хем, който има много силен период в Европа и е загубил финал в този турнир 5 години по-рано.

От Испания са носителят на трофея КНК - Валенсия, както и Реал Мадрид Кастия - дубълът на Реал, който сензационно играе финал в родината. Селтик, Фортуна Дюселдорф, Бенфика, Фейенорд, Монако, Рома, Спарта (Прага), Динамо (Загреб) и изключителните грузинци от Динамо (Тбилиси) са други имена в надпреварата.

Славия започва с полския Легия, съставен от куп национални футболисти.

"Белите" печелят у дома с 3:1, като поляците водят на почивката, но два гола на Илия Величков-Гулията и един на Чавдар Цветков от дузпа обръщат мача.

Реваншът е изключително тежък, а българският тим удържа резултата само до 0:1 и продължава. В онези години домакинският фактор е изключително важен в Европа, което личи и от случилото се в тази надпревара със Славия.

Следват мачове със Спарта (Прага), а първият е кошмарен.

В столицата на Чехословакия "белите" са физически намачкани, а домакините сякаш са двойно по-мотивирани от името им - като на техния вечер пражки съперник.

Спарта бие с 2:0, но е ясно, че на реванша ще има искри. Българите са надъхани за реванш и от твърдата игра, и от яд за резултата. Иван Григоров е запечатал мигове от първия мач на славния пражки стадион "Летна", които можете да видите в галерията ни.

22 октомври 1980 г., Спарта (Прага) - Славия 2:0, първи осминафинал за КНК на стадион "Летна" в Чехословакия.

Манол Манолов-Симолията, треньорът на Славия, мотивира отбора за битка. И точно това получава.

Славия прави знаменито първо полувреме на "Васил Левски" и обръща мача - 3:0 на почивката. В 38-ата минута Величков открива, а Андрей Желязков и Чавдар Цветков правят резултата класически в последните минути на полувремето.

През второто обаче настават сцени от други спортове, грубости и сблъсъци по терена. И Славия плаща тежка цена - Жужо и Ваньо Костов са изгонени от терена, което автоматично ги вади от следващите мачове.

А на четвъртфинал чака Фейенорд.

И така на 4 март 1981 г. "белите" излизат на "Васил Левски" без няколко от най-добрите си играчи, но пълни с увереност срещу гранда от Ротердам.

Спомените на очевидците са, че над 500 привърженици на Фейенорд се появяват на трибуните, което не е често виждано у нас в онези години. По трибуните има над 15 000 души, като дори фенове на други отбори от София подкрепят Славия.

Чаво Цветков открива от дузпа, Иван Нилсен изравнява, но два бързи гола в 63-ата и 67-мата минута на Цветков (четвърти в турнира) и Георги Минчев, правят резултата 3:1 за българите. 13 минути преди края Вермюлен вкарва за 3:2 и така Фейенорд се прибира с приемлива загуба. А по това време, както вече казахме, никъде в Европа не се гостува лесно. Домакините са цар.

Треньор на съперника е Вацлав Йежек, чех.

Той е разучил добре Славия, като е гледал записи на четирите мача на тима преди това в турнира, а от Прага е получил детайлна информация за играта на "белите" срещу Спарта. Възхитен е от играта на Желязков и Цветков, като още през януари 1980-а е поставил задача на клуба да ги вземе заедно в Ротердам.

За негово щастие Жужо е наказан и пропуска и двата мача Славия - Фейенорд, но Чаво прави знаменити игри.

В Нидерландия Славия губи с 0:4, като рухва в последните 13 минути, тръгнал да вкарва при 0:2. И пропуска шанс да играе на полуфинал срещу Динамо (Тбилиси) - славния тим по онова време с Шенгелия, Дараселия, Чивадзе и т.н. национали на СССР.

Той пък е отстранил Уест Хем на четвъртфинал и после се разправя с Фейенорд на полуфинал, за да спечели трофея след 2:1 над Карл-Цайс (ГДР) на финала.

След края на същия сезон от Нидерландия наистина идват за трансфер на играч на Славия, но Йежек успява да убеди ръководството да вземе само един. Спират се на Андрей Желязков, докато Чавдар Цветков отива в Аустрия (Виена).

Останалото е история.

Жужо играе редом с Кройф две години по-късно, както и с Рууд Гулит във Фейенорд. А Чаво печели Купа на Австрия, после минава през Гърция и Кипър, за да завърши кариерата си в Славия през 1984-85 г.

Тогава пак се събират с Жужо, който се завръща след три сезона във Фейенорд, където е направил дубъл през 1984 г.

Мачовете с нидерландците са незабравими за феновете на "белите", но и пътят до тях остава паметен. Днес елиминиране на Легия и Спарта (Прага) последователно би било сериозен успех за всеки български тим.