Лудогорец разби московския ЦСКА с 5:1 в мач от групите на Лига Европа. Разградчани изиграха невероятен мач и постигнаха най-гръмката победа в европейската си история.

Успехът е и най-убедителния за роден тим в груповата фаза на европейски турнир. Такива мачове не се виждат често, а за нивото на българския футбол са си направо нещо трудно за вярване.

Тимът на ЦСКА (Москва) не е случаен, той не бе губил с такава разлика от 5 години насам, когато отстъпи с 1:5 от Рома на митичния "Олимпико".

А нищо не предвещаваше подобен развой на полувремето в Разград, когато руснаците водиха с 1:0. Техният треньор Виктор Гончаренко бе заложил на млад състав. Полевите му играчи бяха със средна възраст 21,6 години, но те водеха в Разград, макар и без да надиграват родния шампион.

Лудогорец обаче изигра невероятни втори 45 минути, в които буквално разпиля съперника си.

Разградчани вкараха 5 гола между 47-ата и 72-рата минута, изпуснаха и още няколко положения. Играчите в "зелено" изглеждаха по невероятен начин, като въобще не личеше, че срещу тях е руският гранд.

Звездата в атака Клаудиу Кешеру се отчете с хеттрик, а по един гол за историческия успех добавиха Вандерсон и Джоди Лукоки.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Снимка: BulFoto

Мачът започна вихрено, с атаки и към двете врати, а в петата минута Лудогорец уцели греда. Лукоки напредна и отправи хубав диагонален шут, който обаче се спря в дясната греда на Акинфеев.

Руснаците също гледаха смело напред и след 11 минути игра вече водиха в резултата. Никола Влашич центрира от фаул, а 19-годишният централен защитник Игор Дивеев се извиси над всички, за да вкара първия си гол с екипа на ЦСКА.

Разградчани обаче не се смутиха от негативния развой и изиграха страхотни 15 минути в атакуващ план.

Родният шампион нацели нова греда, след като Марселиньо стреля с глава, а Акинфеев изби в напречната. Малко по-късно чудесен шанс се откри пред Кешеру, но и румънецът бе отчаян от живата легенда на руския футбол Акинфеев.

Постепенно събитията в Разград се поуспокоиха, а московските "армейци" от своя страна стигнаха до отличен шанс.

Играещият за Русия бразилец - Марио Фернандес, стеля от 2-3 метра разстояние, но ударът му бе париран от неговия сънародник Ренан, който бе предпочетен за този мач пред Пламен Илиев.

Това бе и последното интересно положение през първата част, но едва ли някой е подозирал какво ще се случи през втората.

Такъв развой едва ли са сънували играчите в зелено, но само в рамките на 7 минути те успяха да вкарат 3 гола.

Всичко започна с огромна доза късмет, защото перфектният до този момент Акинфеев допусна левашки гол.

Слаб удар на Вандерсон от границата на наказателното поле мина под ръцете му, а това обърка гостите - 1:1.

В следващата атака Антон Недялко центрира в наказателното поле, където Джоди Лукоки се промуши между двама бранители в бяло и я прати във вратата - пълен обрат за Лудогорец.

Това обаче не бе всичко.

В 52-ата минута Вандерсон центрира, а Клаудиу Кешеру стреля от воле, за да вкара невероятен гол за 3:1. Руснаците бяха в нокдаун, а Лудогорец изигра може би най-добрите десетина минути в европейската си история.

При 1:3 ЦСКА погледна по-смело към Ренан и на няколко пъти го затрудни, но до нов гол във вратата му не се стигна.

Така дойде 68-ата минута, в която Антон Недялков проби отляво и центрира остро, а на точното място отново бе Кешеру, който вкара четвърти гол за Лудогорец.

Само пет минути по-късно Марселиньо се откъсна от отбраната и чукна топката покрай Акинфеев, който го фаулира - дузпа. Нямаше кой друг да се нагърби с изпълнението освен Кешеру. Румънецът взе топката и хладнокръвно оформи своя хеттрик - 5:1!

Така завърши този мач, който ще се помни дълго. Той не бе само исторически за Лудогорец, но и за родния футбол.

Не всеки ден български тимове вкарват 5 гола на руски, при това на такова ниво.

Двубоят ще бъде записан сред най-големите победи на нашите състави в Европа. Освен, че бе гръмък и разгромен, той бе постигнат срещу тим, печелил купата в същия турнир, и то само преди 14 години.