Арсенал оцеля в Лига Европа, въпреки че загуби реванша от Олимпиакос с 0:1 в Лондон. След 3:1 преди седмица в Атина, головете навън стигнаха на английския гранд, но имаше треперене.

Основно - както взе да става традиция за Арсенал - заради собствени глупави грешки, нелепи пропуски и липса на концентрация.

Домакините трябваше да решат всичко рано-рано, но Никола Пепе и Пиер Емерик Обамеянг изпуснаха от стопроцентови ситуации. А когато за тях са платени общо 145 милиона евро, за да вкарват голове, това никак не изглежда приемливо.

В отговор Олимпиакос имаше златна възможност в средата на първото полувреме, паднала пред головата машина Юсеф ел Араби, но мароканецът някак успя да пропусне. А няма как да искаш по-добър вариант пред кого да се открият ситуациите за попадение - Ел Араби е вкарал 50 попадения за двата си сезона в гръцкия състав. Машина за голове - не е пресилено.

Пак пред мароканеца се откри нов шанс в 51-вата минута след груба грешка на Дани Себайос, и този път прошка нямаше - 0:1. Точно на същата врата преди година той вкара попадението, с което Олимпиакос елиминира Арсенал в същия турнир. И сега кошмарът пак надвисна, макар на гостите да трябваха още два гола за чудо.

Последваха тягостни десетина минути за английския състав, в които гърците не бяха далеч от второ попадение. Не успяха, след което Арсенал започна да създава ситуации и изпусна невероятни възможности да си направи последните минути по-спокойни. Мартин Йодегор, Никола Пепе и Обамеянг не успяха от чисти позиции.

И все пак Арсенал отива на четвъртфинал с 3:2 общ резултат.

Напред върви и Рома, и то с убедителен успех над Шахтьор.

Римляните спечелиха с 2:1 и реванша, игран в Киев, след като имаха аванс от 3:0 от първия двубой. Двата гола вкара Борха Майорал, а за домакините се разписа Жуниор Мораеш, бившият нападател на ЦСКА.

Гранада също е в четвъртфиналите за първи път в своята история, след като оцеля при тежък норвежки натиск от Мьолде в реванша, който бе в Будапеща.

Скандинавският тим спечели с 2:1, но след 0:2 в Испания, отпада от турнира.