Аржентина стартира с победа защитата на титлата си на Копа Америка 2024, като спечели с 2:0 срещу Канада в мача на откриването. Двубоят бе игран в изключителна атмосфера на великолепния "Mercedes-Benz Stadium" в Атланта, един от най-модерните стадиони в Щатите и дом на отбора по американски футбол Атланта Фалкънс.

Този път арената бе пълна с аржентинци, очакващи да видят на игрището живата легенда Лео Меси и отбора - шампион не само на Южна Америка, но и на света. Тимът на Лионел Скалони бе голям фаворит в мача, но срещна изключително здрав и смел състав на Канада, подготвен отлично от новия му селекционер Джеси Марч.

Меси излезе на терена за своя 35-и мач на Копа Америка в кариерата, а това е рекорд в историята на турнира. Поредният за великата десетка на "синьо-белите".

Всяко негово съприкосновение с топката бе посрещано с масова истерия по трибуните, а Лео игра силно, но нямаше никакъв късмет пред гола. Три пъти изпусна от чисти ситуации, опитвайки да копва топката над вратаря, както го е правил стотици пъти в кариерата си. И трите пъти не вкара.

Аржентина изпусна 7-8 чисти положения, но Канада имаше поне четири, при които само късметът запази вратата на световните шампиони без гол. Особено добро бе това пред голмайстора на френския Лил Джонатан Дейвид в средата на второто полувреме, когато с глава от 4-5 метра, напълно сам, не успя да уцели вратата.

След нулево първо полувреме, в което двата отбора имаха по две отлични ситуации да поведат, Аржентина стигна до първия гол на турнира в 49-ата минута.

Меси бе в основата на атаката, извела зад гърба на отбраната Алексис Макалистър. Халфът на Ливърпул изпревари вратаря Крепо и бе фаулиран, но преди да се стигне до вероятно отсъждане на дузпа, Хулиан Алварес вкара топката в празната врата.

Деветката бе жокер по време на Мондиал 2022, а сега нападателят на Манчестър Сити излезе титуляр вместо Лаутаро Мартинес от Интер.

След това Канада натисна, не успя да вкара Кайл Ларин, за да дойде страхотният шанс за Дейвид. После се заредиха два от пропуските на Меси, който не успя да успокои своите с втори гол. Но даде невероятен пас на резервата Лаутаро в 88-ата минута и той вкара за 2:0.

Три точки за шампиона на старта.

В тази група са още Перу и Чили, които се срещат в мач №2 в събота сутринта българско време (03:00 часа), като мачът е по MAX Sport 3 HD.